Riikan abc

Eihän ole tyhmiä kysymyksiä?

Ryanilla Tampereelta riikaan.
-Miten kentältä itse kaupunkiin? Taksi?
Mitä pitää huomioida?

-Hostelli, hotelli? Mitä suosittelet? Edullinen
Hostelli olisi hyvä ratkaisu.

Kaupungilla kiertely.
-Mitä kannattaa varoa?

Takaisin kentälle?
-Kuinka kauan kannattaa varata aikaa kun kaupungista lähtee kentälle ettei myöhästy koneesta?
45106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

-Miten kentältä itse kaupunkiin?
Keskustaan lähtee bussi kentältä, pysäkki on aseman edustalla, toisella puolella parkkialuetta. Kannattaa pitää kiirettä, kun kone saapuu niin viimeinen bussi lähtee melkein saman tien. Me "juoksimme" passintarkastukseen ja edelleen pysäkille ja näimme vain perävalot (eivät kyllä muutkaan koneesta ehtineet). Sitten vaan taksi (punainen Renault on "virallinen") alle, keskustaan maksoi meillä kuutisen latia. Taksit ovat jonossa aseman ulko-oven edustalla. Kaikki taksit eivät aja ihan vanhan keskustan ytimeen (on portit, ajoluvat jne.) mutta ei kävelymatka ole pitkä, jos taksi jättää parin korttelin päähän.

Kaupungilla kiertely.
-Mitä kannattaa varoa?
Ei minun mielestäni mitään erityistä.

Takaisin kentälle?
Me otimme taksin vanhasta kaupungista. Maksoi yhdeksisen latia... kun oli hieman ruuhkaa ja taksikuski mateli. Bussi on varmasti paljon halvempi.

Äänestä

Riika, Riian, Riiassa, Riiasta, Riikaan,...

Riikka, Riikan, Riikassa, Riikasta, Riikkaan...

Äänestä

Monta vuotta sitten kävimme Riiassa ja asuimme yhden vai kaksi yötä hostelli Aurorassa rautatieaseman lähellä.

Ihan hirvee hostla. Hinta oli halpa (en muista paljonko mutta tais olla edullisin kaupungissa) ja sängyt oli ihan ok (ei eläimiä ;) ja mummot palveli ihan ystävällisesti.

Mutta mutta: suihkusta joutui maksamaan kamalan riistohinnan, muistaakseni 5 latia!! Ja se sijaitsi jossain kellarikerroksessa pimeiden käytävien päässä. Suihkun roolia esitti vyötärön korkeudella töröttävä hana seinässä. Betonilattian päälle oli sentään laitettu puinen lavetti, ettei varpaat jäädy.

Hyönteismyrkytys toimi vähän liiankin hyvin: kaupungilta tultuamme nurkat oli valkoisen pulverin peitossa ja päätä alkoi jomottaa. Elukoita ei sentään näkynyt.

Lähdimme siitä sitten takaisin Tallinnaan ja ihanaan Merevaikkiin, ah mitä luksusta Auroran jälkeen. ;)

Voihan nuo olot olla jo parantuneet, mun kokemukset on muistaakseni viime vuosituhannelta.

Nový most

Äänestä

Kentältä on menty bussilla - ilmeisesti hyvällä tuurilla on ehditty bussiin, joka oli todella halpa. Jäimme Stockmanista seuraavalla pysäkillä, koska siitä kivenheiton päässä on Elizabeths Youthostel. Siisti kiva paikka, jossa olen yöpynyt monet kerrat juuri siisteyden ja halvan hinnan vuoksi. Siellä ei ole aamupalaa, mutta naapurin suuressa kauppakeskuksessa oli kiva aamulla etsiä aina uusi kuppila uusine edullisine herkkuineen. Vanha kaupunki, itse kaupunki, ooppera, torialue ja siis KAIKKI on ihan siinä kivenheiton sisällä. Liikenne pääkadulla on vilkas ja pitää aina viitsiä mennä turvallisesti, koska on totta, että siellä on aina "Lusikka pohjassa". Muuten, vielä vieressä on maksullinen parkkialue (meidän Mersua ainakin vartioivat hyvin), vastapäätä lähtee huvikeskukseen edullinen bussi vähän väliä (aikataulut pysäkillä) samoin kuin rautatie- ja bussiasemakin aivan samoilla nurkilla. Eli muualle en mene, koska majoitus on edullinen ja huippusijainti. Enkä luksusta kaipaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Eihän ole tyhmiä kysymyksiä?

Ryanilla Tampereelta riikaan.
-Miten kentältä itse kaupunkiin? Taksi?
Mitä pitää huomioida?

-Hostelli, hotelli? Mitä suosittelet? Edullinen
Hostelli olisi hyvä ratkaisu.

Kaupungilla kiertely.
-Mitä kannattaa varoa?

Takaisin kentälle?
-Kuinka kauan kannattaa varata aikaa kun kaupungista lähtee kentälle ettei myöhästy koneesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu