Ryanair on allekirjoittanut sopimuksen Frankfurt-Hahnin lentoaseman kanssa. Sopimuksen mukaan Ryanair kehittää liikennettään Hahnista merkittävästi. Hahniin pysyvästi sijoitettujen koneiden määrä nostetaan nykyisestä kuudesta 18:aan. Lentoasemalle rakennetaan uusi terminaali, jonka rakentamiskustannuksista Ryanair rahoittaa puolet. Ryanairin matkustajamäärä Hahnin lentoasemalla nousee vuoteen 2012 mennessä 8 miljoonaan matkustajaan vuodessa. Lentokentän volyymin kasvaessa parannetaan merkittävästi myös liikenneyhteyksiä lentoasemalta ja suunnitteilla on mm. rautatieyhteys, jolle saksan rautatiet Deutsche Bahn on näyttänyt vihreää valoa.
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=news&cc=en&dataid=508832
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=news&cc=en&dataid=508832
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ryanair ei todellakaan ole mikään ilmailun pikkutekijä. Löysin lisätietoja tästä suurhankkeesta. 18 koneella liikennöidään Hahnista 50 reittiä, uusia työpaikkoja syntyy 8000 ja Ryanair sijoittaa hankkeeseen vuoteen 2012 mennessä omaa rahaa vajaat miljardi euroa.
Finnairin ja sen nimeen vannovien kiusallla?
Ryanair on ilmoittanut nousevansa Euroopan suurimaksi lentoyhtiöksi vuoteen 2012 mennessä joten sinänsä suursatsaus Hahniin ei ole mikään yllätys. Vastaavanlaisia ilmoituksia tulee varmaan koskien muita kenttiä. Saa nähdä tuleeko Tampereestakin jossakin vaiheessa Ryanairin hubi? Ja aloittaako Ryanair lennot myös jollekin muullekin Suomen kentälle?
Hieno juttu, että Ryanair satsaa Hahniin. Hahnin lentokentän sijainti on osoittautunut loistavaksi. Kentän vaikutusalueella asuu miljuoonia ihmisiä ja sieltä on hyvät yhteydet joka suuntaan (Frankfurt, Köln, Heidelberg jne.) Lisäksi kenttä on yhdellä Saksan kauneimmista matkailualuista, Moselilla, jossa on upeita viinikyliä ja -kaupunkeja sekä linnoja. Saksan vanhin kaupunki Trier on aivan lähellä ja Luxemburgiinkin on vain kivenheitto.
Itse olen jo lukuisia kertoja lentänyt Hahniin, koska siitä on erittäin helppo lähteä vuokratulla autolla eteenpäin. Myös bussiyhteydet kaikkiin suuntiin ovat erinomaiset ja edulliset.
Pari kertaa olen jatkanut lentäen Hahnista eteenpäin. Hahn on todella erinomaien paikka vaihtaa konetta. Kenttä on siisti ja kodikas, kaikki sujuu nopeasti ja siellä on hyvä tarjonta ravintoloita, kahviloita ja kauppoja. Ja kaiken lisäksi hintataso on huomattavsti edullisempi kuin yleensä lentoasemlla.
Jos haluaa yöpyä kentän lähellä, on tarjonta runsasta. Ympäristössä on lukuisia pieniä ja vähän isompiakin hotelleja (alk. 35 euroa/2 hh/yö). Useat hotellit hakevat asiakkaansa kentältä ilmaiseksi. Huone kannattaa varata etukäteen, jotta säästyy aikaa ja vaivaa.
Hahnin viralliset nettisivut (saksaksi ja englaniksi, mm. hoelleja, kentän palvelut ja maayhteydet):
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=passengers_visitors&cc=en
Tässä hyvä linkki:
http://www.flyhahn.com/hahnairport/index.htm
Billigflieger , kylläpä jaksoit taas kovan mainoksen ja ylistyksen kirjoittaa.
Itse en tuohon yhdy kaikiltakohdin.
***Lisäksi kenttä on yhdellä Saksan kauneimmista matkailualuista***, niin jos parikertaa vuodessa pääsee käymään johonkin voidaan näin sanoa, itse kyllä maisemista ajatellen voin sanoa että samanlaista kuin muuallakin.
***Kenttä on siisti ja kodikas***, noh kyllä tuo kenttä on normaalin luokituksen alapuolella esim kodikkuudesta
Muuten kyllä puhuit pääosin asiaa.
Itse asun saksassa ja lennän kerran kuukaudessa hahnista ja 3kert kuukaudessa kölnistä tai frankusta.
Ei pidä ylitsepääsemättömästi tuulettaa jonkun asian puolesta, AINA.
kun kirjoitat: "Ei pidä ylitsepääsemättömästi tuulettaa jonkun asian puolesta, AINA." Kuka tommotissi suustans päästi?
Saksan suomalaiselle:
Du hast deine Meinungen geäussert aber leider kann ich sie nicht teilen. Miner Meinung nach sind die Landschaften an der Mosel sehr schön aber natürlich gibt es auch anderswo in Deutschland sehr schöne Landschaften und gemütliche Kleinstädte. Deutschland ist als Reiseland sehr vielseitig. Ich habe mehrere Jahre in Deutschland gewohnt und kenne das Land sehr gut.
Saksa on matkailumaana todella monipuolinen ja on tietysti makuasia mistä kukin pitää. Itse pidän Moselin ja Reinin alueista sekä Baijerista ja Schwarzwaldista. Saksan suurkaupungeista Berliini on yliveto. Se lumoaa moninaisuudellaan, ei niinkään kauneudellaan. Muita kivoja suurkaupunkeja ovat mm. München, Köln ja Leipzig.
Molemmat puhutte totta. Saksa on kaunis maa, joten Ryan saisikin aloittaa lennot Suomesta ainakin niihin kohteisiin Keski-Euroopassa jonne se muualta lentää, kuten Lyypekki, Berliini, Itävallan Salzburg tai Puolan Gdansk.
Saksa on paska maa.
Mielipittesi on rekisteröity. Kiitos osallistumisesta.
Vaikka kuinka Ryan korostaisi, että aikoo jatkossakin toimia vain "point-to-point" lentoyhtiönä, se nyt rakentaa sinne suurehkon terminaalin, josta tuleekin käytännössä monelle vaihtopaikka matkalla pohjoisesta etelään tai idästä länteen.
No, ja sitten? Ei kiitos, ei kelpaa. Yhdellä päivittäisellä lennolla TMP - HHN ei kunnon yhteyksiä saada. Että mitä? Yhteyksiä lisätään? Tuskinpa. Nyt löytyy jo aikataulut kesään asti - NOTHING NEW, 1 lento päivässä. Että voi yöpyäkin Hahnissa? Ei kiitos, not for me!
joo, ryanilla ei ole tapana lisätä lentoja
paikkoihin, missä sitä vastaan soditaan.
oletko käynyt tampereen 2-terminaalissa. lähinnä rahtiterminaali.
nyt halutaan että se maksaisi siitä yhtä paljon kuin sas tai finski maksavat 1-terminaalin käytöstä.
tuskin uusia lentoja tulee.
Ensi vuoden aikana tulevat reitit Hahnin kentältä ilmoitetaan 'virallisesti' Saksassa perjantaina 25.11. Uusia yhteyksiä Hahnista Suomeen ei tietääkseni ole tulossa, jospa kuitenkin joistakin lentovuoroista ilmoitettaisiin (ainahan toivoa voi)...