Tietäiskö kukaan onko olemassa ohjelmaa, millä saisi muokattua sähköurkujen ääntä midiliitännän kautta? Jos on tietoa ilmaisohjelmista, niin olisin tosi kiitollinen. Myös maksulliset käy. Käyttis WIN 98, pentium 200.
Tietääkö kukaan?
Reijo
4210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarkoittaa käytännössä mitä? Haluatko efektejä livenä vai...?
Nimenomaan lisäefektejä. Esim. Chorus y.m. Unohdin kertoa, että äänikortti on SB AWE 32, jos siitä on mitään apua.
Se riippuu kokonaan siitä sun "urusta" jos se on ihan perus pilipali sähköurku ei ole oikein toivoa mistään muokkauksesta. Jos se on GM (General Midi) yhteensopiva voi ihan perus reverbia ja chorusta kyllä säätää. Tämä onnistuu ihan vaikka sekvensseri ohjelmasta esim Cakewalk.
Pitää mielellään olla jonkinlainen syntikka. Helpoiten pääsee esim Yamaha synoilla jotka on XG yhteensopivia, siinä pääsee käsiksi vähän monipuolisempiin muokkauksiin. Tosi hyvä ohjelma tähän on XG-Edit.
Yleensä enemmän pro laitteiden mukana tulee joku oma muokkaus softa.
Kannattaa käydä esim www.synthzone.com kattomassa jos löytyy jotain tietoa omasta laitteesta.
Kävin niillä synthzone sivuilla, mutta en ainakaan vielä löytänyt sopivaa ohjelmaa.(oliskohan ehdotuksia)Urku on GM-yhteensopiva. En oikein tiedä ovatko ne ohjelmat sekvensseri-vai mixerin nimellä? Pelkkä live äänenmuokkaus riittäisi. Kiitoksia tähänastisista vastauksista.