Kertokaahan joku luotettava parkki autolle sataman läheltä, kun olemme lähdössä joulukuun alussa päivän hankinta matkalle Tallinnaan. Mielellään vielä jos olisi hintatietoja niin kiva olisi.
auto parkkiin
viina turisti
6780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olet vailla parkkipaikkaa?
Juu Tallinnaa tarkoitin
http://www.parkimine.ee/
melko edullinen ja kätevä tapa on parkkeerata auto niin kutsutulle vartioidulle parkkipaikalle, joita sataman lähistöllä muutamia. Sataman a-terminaalin ja Linnahallin välisellä alueella on useita aidattuja "tasuline parkla" alueita, jotka kätevimpiä. En vaan ymmärrä miksi se auto on parkkiin pantava ja samaan aikaan ostoksia tehtävä? Jos pelkää auton puolesta niin yksi jöö auton luo kun muut menevät ostoksille ja ostavat autoonkin jääneelle mitä ikinä tarkoitus ostaakin. Useimpien isojen kauppojen parkkipaikat ilmaisia ainakin tietyn ajan - ne eivät tietenkään vartioituja mutta jos päiväseltään liikutte niin miksi hankaloittaa asioita?
Tarkoituksemme oli ensin ostaa tuliaiset eli paksi turvoksiin ja sitten lähteä kiertelemään jalkaisin vanhaa kaupunkia ja jonnekkin syömään.
..parkkeerata Norde centrumin parkkialueelle.
Sijaitsee D-terminaalin vieressä.
Rimistä ostoskärryillä juomat autoon.
Puomitetulla alueella eka tunti ilmainen.
Päästäksesi alueelle paina 2m ennen puomia vasemmalla olevasta pömpelistä parkkeeraustiketti.
Jos olet yli tunnin,käy maksamassa Norde centrumista ulostultaessa vasemmanpuoleisen uloskäynnin vieressä olevassa parkkeeraus palvelutiskillä.
Jos olet alle tunnin,tökkäät vaan sisääntullessa saamasi tiketin koneeseen ulosmenoportilla,nuolen osoittamassa suunnassa.
Hintoja en ole katsellut,mutta ei liene este kohtuullisen turvalliselle pysäköinnille.
Norde centrumin Rimissä mielestäni kohtuulliset hinnat.Ei kannata lähteä kyttäilemään halvempia viinoja ympäri Tallinnaa.