eli joko 4,5 kg (2kk) voi laittaa 0-25 kg istuimeen, kun alkaa kaukalosta tulemaan jalat yli? istuimessa on kallistusmekanismi.
Milloin vauva turvaistuimeen?
kukkisj
5809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kyllä voi ja on suositeltavaakin jos alkaa kaukalo käydä ahtaaksi.
2kuinen on vielä melko pieni mutta millainen isompi turvaistuin on saako sen säädettyä niin ettei vauva ole ihan istuma-asennossa. selän alle voi laittaa vaikka pienen pyyhkeen tukemaan jos on kovin syvä. Käyttäisin silti vielä pienten istuinta jos se vain on mahdollista eikä polvet varmaan vielä aivan koukussa kuitenkaan ole??
periaatteessa voi laittaa, mutta itse en vielä noin pientä isoon istuimeen laittaisi. kaukalossa ollessa ei haittaa vaikka jalat tulisivatkin vähän yli (pieni lapsihan on muutenkin usein jalat koukussa)...tärkeintä on, ettei pää tule kaukalon reunan yli, sillä se on todellinen turvallisuus uhka.
Miten joku kaukalo voi olla niin pieni, ettei kaksikuinen mahdu. Taitaa olla kyllä suunnittelijoilla tullut jokin pieni virhe, ei voi olla ainakaan myyntivaltti kaukalon noin pieni koko. Minä kun luulin erehtyneeni ostamaan huonoimman mahdollisen, mutta ei sekään ihan noin pieni ole... Meillä poika on kaksi ja puoli kuukautta nyt, ja loppui pituus turvavöistä, eli aika ahdas talvikamppeiden kanssa. Kohta on siksi ihan pakko vaihtaa istuin isompaan.
Vauva mahtuu istuimeen ilman ulkovaatteita ja tosiaankin varpaat tulee ylitse, muttei se taidakaan olla mikään riski. Ajattelinkin asiaa vauvan kannalta, kun on näin talvella sitä vaatetta. Meidän se isompi istuin on sellainen josta saa selkänojaa taaemmas, joten istua siinä ei tarvitse ja ei turvakaukalossakaan makuuasentoa ole.