Tilastomatikka ja äänestysprosentit

torvinen

Kirjoitin juuri subin palstalle, mutta sieltä luultavasti tämä poistetaan siksi, että on totta, joten tänne myös:

Edeltävät gallupit antoivat äänimääriksi n. 45/55 sekä sellaisilla foorumeilla, joissa äänestivät muutama kymmenen ihmistä, että joitain tuhansia. Poikkeamat tuosta olivat parin prosentin luokkaa molempiin suuntiin. Tämä on tilastomatematiikan oppien mukaista, jokainen peruskurssin käynyt tietää sen ja nykyään se kuuluu todella monien opinto-ohjelmien pakollisiin kursseihin.

Törkein tilastomatemaattinen harha oli Antti S./Perttu äänestyksessä, vaikka kuinka äänestäjät aktivoituisivat vasta viimeisellä tunnilla, muutokset eivät voi olla niin suuret. Samoin eilen. Jos välin muutos on tunnissa toistakymmentäprosenttiyksikköä, täytyisi tapahtua jotain todella dramaattista. Ts. Tiinan äänestäjistä ei äänestänyt sitten enää kukaan ja Timon äänestäjät aktivoituivat vasta sitten. Mutta kun joka kerta tulokset ovat tällaisia ja täysin perusteiden vastaisia, eivät ne ole todellisia. Menkääpä nyt joku subin väki vähän opiskelemaan tilastomatikkaa. Tuota oppiakseen ei tarvitse mennä edes yliopistoon, se on ammattikorkeankin peruskursseja.

Ps. poistamisen varalta kirjoitan tämän viestin muuallekin.

2

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saanu

      mitään selvää!! Paskapuhetta!!

    • Eipä ole mitään syytä poistaa tätä viestiä. Itsekkin olen pohtinut tuota että prosentit muuttuvat paljon vielä ohjelman aikanakin. Mielestäni tuolle kuitenkin on järkeenkäypä selitys: Valtaosa äänistä annetaan vasta ohjelman aikana. Esim jos ennen ohjelmaa on annettu vain 20% lopullisesta äänimäärästä on hyvin mahdollista että prosentit muuttuu paljonkin. Useimmat kuitenkin haluavat vielä katsoa koosteet kilpailijoista ennen äänestämistä vaikka olisivatkin jo päätöksensä tehneet.

      Miksi sitten nuo 20 ensimmäistä ääniprostenttia eivät vastaa lopullista tulosta voisi selittyä pienen äänimäärän virhemarginaalilla, ja sillä että erilaiset ihmiset äänestävät viikon aikana ja ohjelman aikana. Väittäisin että tuossa mainitsemassasi ensimmäisessä äänestyksessä varsinkin ennakkoon annettujen äänten määrä oli huomattavan vähäinen, ja varmasti kaiken kaikkiaankin äänten määrä oli vähäisempi, kuin mitä nyt loppua kohden. Nythän viimeisessä häädössä ei tulos enään paljoa muuttunut ohjelman aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe