Tilastomatikka ja äänestysprosentit

torvinen

Kirjoitin juuri subin palstalle, mutta sieltä luultavasti tämä poistetaan siksi, että on totta, joten tänne myös:

Edeltävät gallupit antoivat äänimääriksi n. 45/55 sekä sellaisilla foorumeilla, joissa äänestivät muutama kymmenen ihmistä, että joitain tuhansia. Poikkeamat tuosta olivat parin prosentin luokkaa molempiin suuntiin. Tämä on tilastomatematiikan oppien mukaista, jokainen peruskurssin käynyt tietää sen ja nykyään se kuuluu todella monien opinto-ohjelmien pakollisiin kursseihin.

Törkein tilastomatemaattinen harha oli Antti S./Perttu äänestyksessä, vaikka kuinka äänestäjät aktivoituisivat vasta viimeisellä tunnilla, muutokset eivät voi olla niin suuret. Samoin eilen. Jos välin muutos on tunnissa toistakymmentäprosenttiyksikköä, täytyisi tapahtua jotain todella dramaattista. Ts. Tiinan äänestäjistä ei äänestänyt sitten enää kukaan ja Timon äänestäjät aktivoituivat vasta sitten. Mutta kun joka kerta tulokset ovat tällaisia ja täysin perusteiden vastaisia, eivät ne ole todellisia. Menkääpä nyt joku subin väki vähän opiskelemaan tilastomatikkaa. Tuota oppiakseen ei tarvitse mennä edes yliopistoon, se on ammattikorkeankin peruskursseja.

Ps. poistamisen varalta kirjoitan tämän viestin muuallekin.

2

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saanu

      mitään selvää!! Paskapuhetta!!

    • Eipä ole mitään syytä poistaa tätä viestiä. Itsekkin olen pohtinut tuota että prosentit muuttuvat paljon vielä ohjelman aikanakin. Mielestäni tuolle kuitenkin on järkeenkäypä selitys: Valtaosa äänistä annetaan vasta ohjelman aikana. Esim jos ennen ohjelmaa on annettu vain 20% lopullisesta äänimäärästä on hyvin mahdollista että prosentit muuttuu paljonkin. Useimmat kuitenkin haluavat vielä katsoa koosteet kilpailijoista ennen äänestämistä vaikka olisivatkin jo päätöksensä tehneet.

      Miksi sitten nuo 20 ensimmäistä ääniprostenttia eivät vastaa lopullista tulosta voisi selittyä pienen äänimäärän virhemarginaalilla, ja sillä että erilaiset ihmiset äänestävät viikon aikana ja ohjelman aikana. Väittäisin että tuossa mainitsemassasi ensimmäisessä äänestyksessä varsinkin ennakkoon annettujen äänten määrä oli huomattavan vähäinen, ja varmasti kaiken kaikkiaankin äänten määrä oli vähäisempi, kuin mitä nyt loppua kohden. Nythän viimeisessä häädössä ei tulos enään paljoa muuttunut ohjelman aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3930
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      189
      3195
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2986
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      70
      2570
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      368
      2310
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      172
      1971
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1515
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1382
    Aihe