Kuinka usein jää kiinni nykyään viritetyllä scootterilla? Olen ajanut autolla usean perässä ja tuntuu niinkuin joka ikinen kulkee vähintään 70km/h. Välittääkö poliisi ollenkaan? Ja paljon on sakko? Onko kokemuksia?
Mopon viritys
...tavallista?
5855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kysyessäsi jäi yksi hörhö kiinni viritetyllä mopolla, rungossa oli vielä kaksi eri sarjanumeroa;) Ääni oli romussa todella kammottava, ehti ajaa sillä "meidän taloja" ympäri juhannuksesta asti, joten valvonta on todella kosmeettista. Ihmetyttä, etteivät "hörhön" vanhemmat mitenkään puuttuneet asiaan, alaikäinen kun meluaja oli.
Moni kyllä jää kiinni, mutta harvoin niitä sattuu näkemään. Useimmat jää kiinni joko tutkissa, tai sitten siviiliautoille. Tuttu, joka on poliisi, kertoi jotain määriäkin joskus, mutten nyt satu muistamaan.
Seurauksethan siitä on ajokortin viivästyminen. Sakkojahan nuo 15-v ei paljoa saa kun ei ole tulojakaan yleensä.
Kyl jokanen ehtii hidastaa ku näkee poliisiauton mut ku ne on tutkan kanssa jossain puskas ;P ja kyl sen muutenki huomaa aika nopeesti et onks virittäny.Ja tietenki riippuu siit missä asut,tääl hesas ei oo paljoo pokkaa ajaa mitää 70km/h mut jossain maantien reunassa voi kyl repii..
sakkoja saa jotain 1500mk jos vedät 70km/h tutkaan, pari tuttua on jo jääny. Munki perässä ne on ajanu muutamia kilsoja varmaan tutka päällä, isoissa kaupungeissa 55km/h ois hyvä vauhti ,poliisitkin morjenstelis.
joo yks kaveri ajo pv:llä 140km/h tutkaan mopo pois ja sakkoja ei muuta
oma skoba kulkee 60 km/h ja se on vakio kun ajoin alkukäyrän kiveen ja ostin uuden käyrän joka on vakio ei siinä kuristuksia ole ollutkaan
eli en voi saada sakkoja muutakun ylinopeudesta
(pv:ssä oli 80 kisakone tehoputki 8tuuman takarengas)