Omistan kaksi puolivuotista urosrottaa, kaikki on mennyt tähän asti hyvin. (Rotat olleen minulla pienestä asti). Yhtäkkiä toinen rotista on alkanut käyttäytyä uhkaavasti... se hyökkäilee ja on purrut minua kaksi kertaa. Ihan ilman että olen edes koskenut siihen!!! Ennen kumpikaan ei ole purrut, päinvastoin, nuollut kättäni! Pidän niitä vapaana joka päivä ja ne saavat itse tulla auki olevasta häkistä ulos jos haluavat, pidän sylissä ja leikin muutenkin niiden kanssa.. Mikähän mahtaa olla vialla, kertokaa ja neuvokaa jos tiedätte!!!
Rotan kiukkuisuus!!?
Minde
2448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
itelläni on naaras iältään 5kk joka on nyt alkanut uhittelemaan ja puree. voi johtua myös murros iästä mutta myös rotan oikea luonne tulee esille siinä 5-6kk iässä. omallani on isän puolella äkäsiä yksilöitä ja epäilen vihaisuuden periytyvän sieltä.
En tiennyt että rotilla voi tosiaan olla joku uhmaikä... siinä mielessä olen aika kokematon/ tietämätön, koska tämä on ensimmäinen kerta kun minulla rottia on. Vaikka olenkin lukenut ja kysellyt niistä paljon, mutta silti... ihmetyttää vaan toisen käytös kun tähän asti on ollut aika luottavainen, vaikkakin hieman ujo.