kummiksi ennen riparia?

kummityttöni ristiäiset ovat minun rippileiri-ajallani. oma konfirmaationi on 5 päivää ristiäisten jälkeen. onko este??
3341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä se on este. Kummiksi voi päästä vain konfirmoitu henkilö.

Äänestä
  • ehdin jo itse soittaa seurakuntaan ja kysyä..
    se ei ole este, on kuulemma tapauksia että kummiksi on laitettu jopa 14 vuotias, tosin kummius astuu voimaan "laillisesti" vasta konfirmaatiopäivänä.

    Äänestä

Ei se ole este...itse olin kummina jo paria kuukautta ennen konfirmaatiota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikki kirjoitti:

kummityttöni ristiäiset ovat minun rippileiri-ajallani. oma konfirmaationi on 5 päivää ristiäisten jälkeen. onko este??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu