Pidin uusia talvirenkaita (suojapusseissa) muutaman päivän eteisen nurkassa ja kun seuraavan kerran siirsin ne pois niin muovimattoon ympyräraidat. Olemme yrittäneet puhdistaa raitoja normaaleilla yleispuhdistusaineilla huonoin tuloksin. Tiedättekö mitään hyvää puhdistuainetta mikä ei kuitenkaan ole haitallista lattiaan? Ja mitäköhän ainetta mahtaa raidat ylipäätänsä olla, koska tosiaan renkaat olivat myymälän suojapusseissa.
lattiassa raitoja
Jolle
3225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
se vanha konsti, joka joskus auttaa. itselläni oli entisessä asunnossa tuollainen likarengas, mutta se istui siinä kuin tatti.
Jep, pitää kokeilla totakin. Olen myös miettinyt kokeilla tärpätillä/bensalla mutta vähän pelkään että nuo aineet syövät pinnan.
Et valitettavasti saa niitä ehkä koskaan pois. Muovimatto huokoisena materiaalina imee väriä todella helposti ja sen jälkeen se väri istuu siinä matossa maailman tappiin asti. Toivottavasti sinne nurkkaan paistaa jostain ikkunasta vähän valoa, koska minun tietääkseni ainoastaan uv-säteily saattaa niitä jälkiä vaalentaa. Samanlaiset ikuiset jäljet muovimattoon saa aikaiseksi lastenvaunujen renkaista, joidenkin mattojen kumitaustasta, kodinkoneiden kumitassuista jne.