sosiaalitoimi

miten rankaista

mitä tehdä kun kunnan sosiaalitoimi on kohdellut niin että oma elämä on mennyt päin helvettiä ilman syytä``??? Poliisi ei kuulema saa tietoja soskusta, vaikka yritin tehdä rikosilmoituksen. kuinka on, saako suomessa KUKA VAAn mennä ja kertoa kenestä vaan mitä vaan soskuun ja Sit sosku penkoo ja syyttää vääristä asioista?? miten hakea oikeutta jos julkinen taho on kohdellu ihmistä väärin??? Pitäskö olla silmä silmästä periaate,,,että teenkö itsekin perättömän ilmiannon?? miksi poliisi ei voi tutkia kuka ilmiannnon tekee ja onko perusteita???

6

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymys tässäkin

      Kunnan sosiaalitoimi tutkii asian ja jos sinulla on ollut esittää dokumentit eli tosiasiat, et ole kärsinyt vääryyttä.
      Poliisi ei saa tietoja soskusta, sinulla pitää olla ne todisteet, kun menet tekemään rikosilmoitusta.
      Sosku tuskin pystyy syyttämään asioista, joita et ole tehnyt eli käy oikeusaputoimistossa ja esitä tosiasiat.

    • Jurristi

      Poliisi tutkii rikoksia. Sosiaalietuuksien väärinkäyttäjän käräyttäminen ei ole rikos ja siksi poliisi ei tutki, kuka sen on tehnyt.

    • sossusta...

      Miksi poliisin pitäisi niitä tietoja kysellä? Sinulla on oikeus saada kaikki omat tietosi ja voit itse toimittaa ne poliisille.

      • Kokemusta

        Näin on , saat kaikki omat tietosi mustaa valkoisella ja sinulla on oikeus vaatia korjausta, jos tiedoissasi on jotain väärin.


      • Pitää olla
        Kokemusta kirjoitti:

        Näin on , saat kaikki omat tietosi mustaa valkoisella ja sinulla on oikeus vaatia korjausta, jos tiedoissasi on jotain väärin.

        Olikohan nimikkeellä Asiakasasiamies Tai jotain tämän tyylistä.Siellä löytyy joku virkamies joka hoitaa tätä vakanssia. Poikani asioita selvitellessä,hän neuvoi että alä koskaan anna alkuperäisiä papereita vaan anna ottaa niistä kopiot jos tarvitsevat.Tämä on kyllä oikein hyvä neuvo.Pistä hänet asialle, niin alkaa hoitua.


      • Pitää olla kirjoitti:

        Olikohan nimikkeellä Asiakasasiamies Tai jotain tämän tyylistä.Siellä löytyy joku virkamies joka hoitaa tätä vakanssia. Poikani asioita selvitellessä,hän neuvoi että alä koskaan anna alkuperäisiä papereita vaan anna ottaa niistä kopiot jos tarvitsevat.Tämä on kyllä oikein hyvä neuvo.Pistä hänet asialle, niin alkaa hoitua.

        Kuinka ammattitaitoista väkeä sosiaalitoimi käyttää? Lasteni äiti onnistui, sosiaalitoimen siunauksella, estämään tapaamiset puoleksi vuodeksi. Kun koitti aika viranomaisten käydä kotonani arvioimassa oli lausunto jopa oikeuden puheenjohtajan mielestä täysin asiaan kuulumaton. Lausunto paheksui isän asumista kun ei ollut lasten leluja ja vaatteita lattialla. Jopa isän tupakointi parvekkeella oli pahasta. En ollut nähnyt lapsiani puoleen vuoteen ja tällaisten asiantuntijan lausuntojen tulisi kertoa oikeudelle puolueettomasti kuinka lapset pärjäävät vieraillessaan isänsä luona. Hukkaan heitettyä määrärahaa jo sosiaalialan oppilaitoksesta lähtien.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      66
      11977
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      66
      5044
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      297
      3091
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      196
      3009
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2150
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1387
    7. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1378
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1322
    9. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      45
      1293
    10. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      231
      1265
    Aihe