Täydellisin sarjakuvatarina

Mikä/mitkä ovat teistä täydellisimmät sarjakuvatarinat jotka olette lukeneet? Kuten tavallista minun on vaikea itsekään nostaa yhtä ylitse muiden, joten tässä muutama potentiaalinen vaihtoehto:

1. Batman: Year one. Frank Millerin käsikirjoitus huokuu jo Sin cityn tunnelmia ja David Mazzuchellin kuvitus on loistavaa.

2. Sin city. Sarjakuvien Pulp Fiction. Kaikkein viilein ja tyylikkäin film noir-sarjakuva.

3. Batman: Gotham by gaslight. Mike Mignolan kuvitus herättää tyylillä henkiin 1800-luvun Gotham cityn hienossa mitä-jos-tarinassa, joka heittää vastakkain Batmanin ja Jack the Ripperin.

4. Faaraon sikarit/Sininen lootus. Tintin upeimmat seikkailut joista näkyy ennen kaikkea Hergen asenteen ja elämänkatsomuksen muuttuminen. Faaraon sikareissa on vielä aistittavissa samaa kolonialistista henkeä kuin aiemmissa Tinteissä, mutta Sinisessä lootuksessa näkyy tekijän perehtyminen muihin kulttuureihin ja heidän elämäänsä.

5. Elektra elää. Millerin vahvimpia ja tyylikkäimpiä sarjakuvia.

6. Daredevil: Born again (muistaakseni nimi oli tuo) Jälleen kerran asialla Miller&Mazzuchelli. Matt Murdockin/Daredevilin elämä pannaan kerralla uusiksi.

9

3067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jou

      by Alan Moore.
      Myös V for Vendetta on hyvä.

      Batmaneistä suosikkini on 4-osainen Millerin Yön ritari.

      Kokonaisuutena Sandman, Swamp Thing, Hellblazer ja Preacher -sarjat.

      "Vakavista" sarjoista:
      Art Spiegelman: Maus

      Euroista suosikkejani:
      Bilal: Jumalaton näytelmä
      Manara: Untako vain
      Mezieres/Christin: Valerian: Varjojen lähettiläs
      Sokal: Ankardo: Usvahäät

      Japseista:
      Battleangel Alita

      Suomalaisista:
      Tommi Hänninen: Konrad Orbiter
      Ville Tietäväinen: Linnut ja meret

      Hyviä sarjakuvia on niin helkutisti että paha alkaa tekemään niistä listaa, mutta tuossa nyt on ne jotka ensimmäiseksi tulevat mieleen ja sitä myöten ovat suosikkejani.

    • Sologdin.

      La cadillac blanche - Valkoinen Cadillac (1990). Tarkastaja Ankardon tutkimuksia.

      Jeanin elämää 4: Onni hymyilee, minä en
      Dupuy & Barberian

      Hergé: Picarot

    • ...listalle vielä tämä:

      Alan Moore & Eddie Capbell: From Hell. Upeasti toteutettu ja pilkun tarkan taustatyön vaatinut teos, josta näkyy vitoriaanisen aikakauden moniulotteinen elämä.

    • XIII

      XIII

    • Nimetön

      ei pidä unohtaa corto maltesea..

    • Simppeli

      Aku Ankka. Ei siihen tarvita mitään ihmeellisyyksiä. Vanha kunnon Carl Barks. Eikä näitä uudempia.

    • sarjakuva-friikki

      jos ette tiedä tai ette ole kuulleet sarjakuvasarjasta nimeltään Kuvitetut Klassikot, niin voin kertoa että kyseiset sarjakuvat sisältävät maailman kirjallisuuden parhaiden kirjojen tarinat kuvina.helppo tapa tutustua kirjallisuuteen ja nopea lukuisesti.nämä kyseiset sarjakuvat olivat kouluissa saatavilla yleisesti
      -60 luvulla ja opettajat suosittelivat huonolukuisia oppilaitaan tutustumaan kirjallisuuten näiden avulla. mukana mm.odyssey,ivanhoe,cesarin valloitukset,matka kuuhun,näkymätön mies,kaksi kaupunkia,kesäyön unelma,ym.-dickens,shakespeare,stevenson ym.suosittelen lämpimästi.

      • toinen friikki

        Onhan se helppo tapa... Joskin mielestäni nämä kuvitettu klassikot ja monet samankaltaiset "tehdäänpä kirjasta 32/42/52 sivuinen sarjakuva" -projektit ovat täysiä susia.

        Kyllä ne kirjallisuuden klassikot kannattaa lukea ihan kirjoina ja keskittyä sarjakuvaan joka toimii itsenäisenä kirjallisuuden lajinaan.

        Varmasti yksi syy miksi sarjakuvia on yleisesti pilkattu lapsellisiksi ja yksinkertaisten lukemistoiksi on jo juuri se että näitä "sivistyneen maailman" kaunokirjallisuuden merkkipaaluja on ylipäätään käännetty sarjakuviksi.

        Sanoisin että sarjakuvaharrastaja tekee sarjakuvalle taide- ja kirjallisuusmuotona karhunpalveluksen jos alkaa julkisesti, erityisesti sarjakuvaa väheksyvien, henkilöiden keskellä kehumaan näitä kuvitettuja klassikoita. Jokainen maallikko joka on lukenut edes jonkin kirjallisuuden klassikon pystyy ampumaan alas minkä tahansa näitä sarjoja kehuvan väitteen.

        Näin harrastajien kesken asiasta voikin jo keskustella vapautuneemmin. Ei sillä että se tekisi sarjoista yhtään parempia, mutta kuten kaikki tiedämme jokaisella on omat mieltymyksensä ja nostalgian kohteet.

        Jostain kuvitetuista klassikoista voi saada helposti hyvinkin haastavan harrastuskohteen jos todellakin keskittyy itse näihin sarjoihin, niien tekijöihin, julkaisuhistoriaan ym. eikä edes yritä luoda kilpailuasetelmaa kirja vs sarjakuva. Kerätäänhän purkkakuvia / tulitikkuaskkeja / kiiltokuviakin intohimoisesti vaikka niillä ei korkeakulttuurisesti ole mitään merkitystä.

        Minä ymmärrän kyllä jos joku kaveri hurahtaisi näihin sarjoihin pakkomielteenomaisesti vaikka itse en niistä pitäisikään - mutta en usko että sarjakuvaa harrastamaton ulkopuolinen ymmärtäisi.

        Ei millään pahalla.


      • klassikoihin

        Muistelen että joskus noitten "kuvitettujen klassikoitten" (jotka olivat huonoja sarjakuvia) aikana ilmestyi myös sarjakuvaversio LSH:sta, joka oli sekin erinomaisen surkea sarjakuvana.

        Täydellisimmät sarjakuvat;

        Will Eisnerin "Spirit"

        Will Eisnerin "Myrskyn silmään"

        Art Spiegelmannin "Maus 1-2"

        F.Millerin "Yön ritarin paluu"

        Manaran ja Prattin "Intiaanikesä"

        F.Goddfredsonnin "Mikki Hiiri"

        C.Barksin ankkatarinat

        Lisäksi voisi esittää paljon yksittäisiä alppareita ainakin seur tekijöiltä: Pratt, Bilal, Miller, Giraurd (lähinnä Blueberryt), Sokal, Eisner, Franquin sekä parhaat Tintit, Asterixit, Lucky Luket, Valerianit yms. ....
        Täydellisiä sarjakuvia on onneksi paljon, mutta paljon on niitäkin jotka eivät ole koskaan oikein koskettaneet. Makuasioista pitää siitä huolimatta kiistellä ja mieluummin jopa rajumman puoleisesti.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5172
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4607
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1392
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1350
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1014
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      885
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      833
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      799
    Aihe