Ajattelin vähä vaimentaa kotelua.
Ajattelin laittaa vaimennusmateriaalia muoviseen etupaneliin ja ainaki toiseen sivupeltiin, kenties pohjaanki.
Mikä olisi hyvä vaimennusmateriaali????
Luulisin että sinne ei kannata laittaa mitään karvaista esim. sitä vihertävään vaimennusmattoa.
Olisiko bitumi hyvää, vai, superlooni.
Ja toisena juttuna: Hiljeneekö kovalevyn ääni jos laitan kovalevyn ka sen rungon/tuen, johon se kovalevy on mahdollisesti pintakosketuksessa, niin siihen väliin esim. puörän sisuskumia???
Kotelon vaimennus
mää
2
859
Vastaukset
- mää
Kiinnostas tietää lähinnä hyvistä vaimmennus meteriaaleista ja siitä että saisko tuolla menetelmällä vähän hiljaisuutta.
- Erkko
http://www.coolputer.fi/
Valitse vasemmasta laidasta äänieristys. Siellä myydään mattoja. Ääntä saa pienennettyä sillä, että kaikki resonoivat laitteet irrotetaan rungosta. CD/DVD-asemat, kovalevyt, kotelotuulettimet ja virtalähde kannattaa kiinnittää mieluumin kuminastoilla, jos mahdollista. Niihin myydään myös silikonista valmistettuja Anti-vibe sovitepaloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847