Mikä on teidän mielestä "koira maailman" pahimpia juttuja?
Nyt en tarkoita jotain tiettyä tapausta, vaan yleensä.
Pentu tehtailu? jne?
Ja perustelut mukaan =)
Nyt en tarkoita jotain tiettyä tapausta, vaan yleensä.
Pentu tehtailu? jne?
Ja perustelut mukaan =)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Täytyy sanoa että liikaa listattavaa tähän tulee jos kaikkea alan rustaamaan... Pentutehtailu on tietysti kamalaa, mutta koiraan kohdituva väkivalta on yksi pahimmista. Sitten tietysti kaikki hylätyt koirat, kun huntti kylmän raa`asti jätetään oman onnensa ojaan...
miljoonasta mieleen jääneestä oli tehdas-kennel jossa oli ilmeisesti liian koiramäärän vuoksi navettaan viritetty hirttovarusteet ja navetan takana niitä ruumiita sitten oli.
Huh. Missä tuollainen oli?
päin tälläistä on tapahnut, millä vuosikymmenellä...Venäjällä??!!
varmaan se miten kiinassa kusipäät nylkee koiratkin elävältä ja myy turkkeina..kaveri näki viedeon.nehän nylkee ketut ja kaikki,nylkis ittensä.tai se että espanjalaiset hirttää vinttikoiransa tai keihästää ne.onhan niitä ja aivan liikaa..
Vuosia sitten jossain uutislähetyksessä tms näytettiin kun koiria ongittiin rekan lavalta jollain koukulla ja sitten hakattiin pää tohjoksi yksitellen, muiden koirien hätäisinä ulvoessa vieressä täyteenahdetulla lavalla, toinen toisensa päällä... Samalla filmillä näytettiin mm. kissan kuristamista, hitaasti ettei mene turkki pilalle. Koiria jopa poltettiin elävältä, tosin minulle on jäänyt epäselväksi minkä tähden. Ne köytettiin rautalangalla takatassuista aitaan ja tuikattiin tuleen... tämä on ihan tosi juttu, mutta aikaa on tosiaan vuosia, en tarkkaan muista oliko joku 45min tapainen ohjelma vai mikä, mutta Kiinasta se taisi olla... oli vaan niin hirveää, että muistanen loppuikäni.:(
lähetään listimään porukkaa.kanadalaiset jotka tappaa pieniä kuutteja jotka myös suurin osa nyljetään elävältä,espanjalaiset jotka hirttää vinttikoiransa,keskieuroopalaiset eläinten kuljettajat,tai KAIKKI TURKISTARHAAJAT ja....tulee niin paha mieli ja järjetön viha että täytyy lähtä rauhottumaan..
kun kaikenlainen pahuus kovasti ahdistaa. En kykene tv:stä kaikkea katsomaan, enkä lehdistä lukemaan. Ei olisi tästä esyläisestä eläinsuojeluvalvojaksi.
Hyökkäisin varmaan suoraan tollasten ääliöiden päälle jotka tappaa viattomia eläimiä. Ja sehän ei varmastikkaan ole hyvä eläinsuojelu alalla, tarvitsisi sen jälkeen vielä ihmisoikeuksien puolustajan paikalle.
No mutta oonpa niin pieni että ei kukaan tuntematon minua pelkäisi. =(