Apteekis sanottiin et ei sais ottaa yhtään alkoholii (antabus vaikutus) kuurin aikana eikä kolmeen päivään kuurin jälkeen.Mut lääkken käyttö ohjeis sanotaan et joillakin aiheuttaa pahoinvointia etc. alkoholin kans ei siis välttämättä kaikilla. Lisäksi siin on oon vuorokauden varo aika kuurin jälkeen. Onko kokemuksia, et mitä siit oikeesti tapahtuu?
flagyl puikot ja alkoholi
tietoa kaivataa
66441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei koskaan kannata riskeerata!
Itekkin jouduin olemaan yli pari viikkoa ilman alkoholia lääkkeiden vuoksi.
Otin Flagyl-kuurin aikana yhden kulauksen kaupan Lonkeroa. Hetken päästä alkoi sellaiset sydämentykytykset, että luulin oikeasti saavani sydänkohtauksen. Myös oikea käsi puutui ja oli tuntikausia puuduksissa.
Noiden oireiden jälkeen en uskaltanut juoda edes Lonkerolasillista loppuun saati muuta koko kuurin aikana. Tosin tämä on yksilöllistä, ei se välttämättä kaikille aiheuta mitään, mutta jos haluat kokeilla, neuvoni on että kokeilet erittäin varovasti!
Antabus vaikutus tarkoittaa sitä, että saat pienestäkin alkoholimäärästä "vuosisadan krapulan". Eli pahimmillaan pitkäkestoinen migreenityyppinen päänsärky, oksentelu ja pahoinvointi ja joillekkin nokkosihottumaa. Oireet ei ole hengenvaarallisia, mutta äärimmäisen inhottavia.
Suosittelisin luopumaan alholista kuurin ajaksi, ei reilun viikon tipaton tauko pahaa tee.
Antabus-vaikutuksiinhan nimenomaan viitataan tuolla ns. "vuosisadan krapulalla", koska alkoholi ei pala verestä pois niinkuin normaalisti pitäisi. Koirankokoisen eläimenkin tuo pystyisi tappamaan ihan helposti, eli en edelleenkään suosittele!
Olen syönnyt flagyl 400 tabletteja 3 päivässä 5 päivän ajan. Join 10 pulloa 3's olutta ja ei mitään ihmeellsitä
tapahtunut. Elikkä joillekin saattaa tulla antabus oireita mutta mulle ei tullut .
Jos oireita tulee, ne näkyy heti (viimeistään 1h sisällä).
T. Kokemuksen syvällä rintaäänellä
joo mäkin vedin 11 ploa olutta ja ei mitään oireita........voi kauhee ku mä oonkin hauska ja ovela , hih hih.....mua lapsettaa niin helvetisti....niin, oonkin lapsi mutta ei noi ihmiset tajuu. Mene nyt vaan raukkaparka kouluun .