Tietäisikö

mistä voisi ostaa vanerilevyä? Maalauspohjaksi sitä siis ajattelin.
61357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oon samassa tilanteessa!! teen just lukion kuvisdiplomia ja tarvitsisin vaneria maalauspohjaksi...olettaisin,että jostain puukeskuksen tyyppisestä paikasta sais?..? varma en siis oo,kun en oo tarkastanu,mutta uskoisin:) riippuu tietysti paikkakunnasta,että löytyykö sitä Puukeskusta,mutta varmasti joku puutavaraa myyvä paikka on sielläki:) ilmoita jos löydät! *haluaa kans*

Äänestä
  • miksi juuri vaneria?

    Äänestä

  • hmm kirjoitti:

    miksi juuri vaneria?

    vaneria voi sahata sellaiseksi kuin haluaa. Siinä on kaunis tasainen pinta.

    Äänestä

  • hmm kirjoitti:

    miksi juuri vaneria?

    ..siks, että siihen saa halutessaan helposti lisättyä muutaki pintaa: kangasta,paperia,yms.Kyllä,pinkopohjalleki se varmasti onnistuis,mutta vaneri on jotenki..hmm..tukevampaa,sanoisinko:)

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    ..siks, että siihen saa halutessaan helposti lisättyä muutaki pintaa: kangasta,paperia,yms.Kyllä,pinkopohjalleki se varmasti onnistuis,mutta vaneri on jotenki..hmm..tukevampaa,sanoisinko:)

    kovalevy?

    Taidekaupoista ainakin saa.

    Äänestä

Itse olen hankkinut maalauspohjani viimeisten 5 vuoden ajan Puukeskuksesta:
http://w3.puukeskus.upm-kymmene.com/
Sieltä saa vaneri- ym. pohjia eli laatuja maun ja kukkaron mukaan. Liimattu (koivu)vaneri on varmasti laadukas maalauspohja, mutta hyvin on toiminut myös edullisempi kovalevy, jota käytetään mm. huonekaluteollisuudessa kirjahyllyjen ym. taustalevyinä. Puukeskus myy kovalevyä 122 x 274, 5 cm kokoisina levyinä. Valmiiksi sahattuna siitä saa pohjia pitkäksi aikaa ja hinta on alle 20 euroa, määrämittaan pohjien sahaus laskettuna hintaan mukaan. Koivu-, kuusi- ym. vaneri on hieman kalliimpaa, mutta silti huomattavasti edullisempaa kuin pohjien ostaminen taidetarvikeliikkeistä. Kaikkia näitä voi pohjustaa kankaalla, gessolla ja melkein millä tahansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan, kirjoitti:

mistä voisi ostaa vanerilevyä? Maalauspohjaksi sitä siis ajattelin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu