Minkälaisia oireita ilmenee jos on kohdun ulkopuolinen raskaus? Selviääkö se esim.tavallisessa vatsaultrassa tai sisätutkimuksessa? Entä vaan ihan raskaustestillä? Kiitokset kaikille vastanneille!
Vastaukset 4
- kerronpas...
Kohdunulkoinen raskaus aiheuttaa tavallisesti raskausoireita,kutenn:rintojen arkuus,väsymys.pahoinvointi,niin ja YLEENSÄ kuukatiset jäävät tulematta mutta ne voivat silti tulla,ns "valekuuakautiset"
Mikäli raskaus edelleen etenee,tulee yleensä apteekista saatavien raskaustesteihin plussa nämä eivät paljasta onko raskaus kohdunulkoinen vai normaali raskaus.
Verestä tehty raskaustesti osoittaa raskauden ulkopuoliseksi,sillä kohdunulkoisessa raskaudessa hormonia erittyy normaalia vähemmän.
Yleensä kohdunulkoinen raskaus antaa viitteitä viimeistään viikolla yhdeksän,oireet ovat yleensä;toispuoleinen vatsakipu,erityisesti yhdynnän jälkeen ja mahdollinen verenvuoto.
Kipu on tyyppillisesti oikealla puolella koska raskausmuodostus tulee yleesä oikealle puolelle syytä ei tiedetä.mutta oletetaan johtuvan siitä että oikea munajohdin on vasempaa pidempi.
Suurin osa kohdunulkoisista raskauksista ovat nimenomaan munajohdinraskauksia,muita mahdollisia paikkoja ovat,esim;munasarja,kohdunkaula ja vatsaontelo (harvinainen)Joillakin naisilla esintyy rusehtavaa vuotoa kun on kohdunulkoinen raskaus.
Mikäli nainen hakeutuu hyvissä ajoin hoitoon,niin tavallisesti hoidoksi riittää seuranta ja uudet lääkkeelliset hoidot tai vaihtoehtoisesti laparoskopia (vatsaontelon tähystys)
Lääkäri toteaa yleensä tutkimuksessa että kohtu ei ole lainkaan suurentunut,mutta kohtu voi silti olla suurentunut.
Kohtu on siis tyhjä,ei sikiötä.
Lääkäri voi nähdä munajohtimia tutkiessaan raskausmuodostuman,mutta jos epävarma niin päädytään yleensä laparoskopiaan.
Mikäli munajohdin ei ole revennyt,voidaan raskaus poistaa ns:lypsäysmenetelemällä,jolloin munajohdin voidaan parhaiten säästää.
Mutta jos munajohdin repeää ovat oireet yleensä seuraavanlaiset:olka-alueen kipu (merkki sisäisestä verenvuodosta) voimakas kipu alavatsalla,paineen tunne peräsuolessa,huimaaminen ja näitä seuraavat kaikki tyyppilliset shokin oireet:kylmä hiki,palelu,pahoinvointi ja tajuttomuus.
Mikäli nainen ei pääse hoitoon,voi kohdunulkoinen raskaus johtaa kuolemaan lyhyessä ajassa munajohtimen repeytymisestä.
Kun munajohdin repeytyy on kirurginen toimenpide väistämätön,tällöin poistetaan munajohdin.
Mikäli kohtu on kasvanut tehdään myös kaavinta.
Tälläisissä tapaukisissa leikkaus on aina päivystysluontoinen.
Kohdunulkoisessa raskaudessa uusiutumismahdollisuus on sitä 10% luokkaa. Ja yleensä suositellaan uutta raskautta yritettäväksi 3kk kohdunulkoisen raskauden jälkeen.
Kohdunulkoisen raskauden voi aiheuttaa:aikaisempi kohdunulkoinen raskaus,synnytinelinten tulehdukdet,munajohdinten kiinnikkeet,kohdun epämuodostumat,aikaisempi tai päällä oleva klamydia,siittiösolun tai musasolun epämuodostuma. Kohdunulkoinen raskaus voi jäädä myös selvitämättä.
Toivottavasti hieman valaisi.
t:Rankimman kautta asian kokenut.- piuti
Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?
- minä vain
mulla oli kohdunulkoisenraskauden aikana raskaushormonimäärä 1250, en kyllä tiedä minkä verran se on normaalin raskauden aikana, mutta tutullani joka oli normaalisiti raskaana hcg oli jotain päälle 500, että enpä nyt sitten tiedä onko hormonimäärä silloin pieni vai suuri.
kävin verikokeissa laparoskopian jälkeen ainakin 3 kk ennenkuin hcg oli nolla. - Anonyymi
piuti kirjoitti:
Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?
Kyllä vaan voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 661100
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️42788- 69772
- 149726
- 72717
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37675Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)78663- 51632
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202576Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m115558Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19540- 52529
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490- 85486
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?10477Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail113474YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25436Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline108432Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65431Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .
Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi158413