Ulkopuolinen

Katharina

Minkälaisia oireita ilmenee jos on kohdun ulkopuolinen raskaus? Selviääkö se esim.tavallisessa vatsaultrassa tai sisätutkimuksessa? Entä vaan ihan raskaustestillä? Kiitokset kaikille vastanneille!

4

17091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerronpas...

      Kohdunulkoinen raskaus aiheuttaa tavallisesti raskausoireita,kutenn:rintojen arkuus,väsymys.pahoinvointi,niin ja YLEENSÄ kuukatiset jäävät tulematta mutta ne voivat silti tulla,ns "valekuuakautiset"

      Mikäli raskaus edelleen etenee,tulee yleensä apteekista saatavien raskaustesteihin plussa nämä eivät paljasta onko raskaus kohdunulkoinen vai normaali raskaus.
      Verestä tehty raskaustesti osoittaa raskauden ulkopuoliseksi,sillä kohdunulkoisessa raskaudessa hormonia erittyy normaalia vähemmän.

      Yleensä kohdunulkoinen raskaus antaa viitteitä viimeistään viikolla yhdeksän,oireet ovat yleensä;toispuoleinen vatsakipu,erityisesti yhdynnän jälkeen ja mahdollinen verenvuoto.
      Kipu on tyyppillisesti oikealla puolella koska raskausmuodostus tulee yleesä oikealle puolelle syytä ei tiedetä.mutta oletetaan johtuvan siitä että oikea munajohdin on vasempaa pidempi.
      Suurin osa kohdunulkoisista raskauksista ovat nimenomaan munajohdinraskauksia,muita mahdollisia paikkoja ovat,esim;munasarja,kohdunkaula ja vatsaontelo (harvinainen)Joillakin naisilla esintyy rusehtavaa vuotoa kun on kohdunulkoinen raskaus.

      Mikäli nainen hakeutuu hyvissä ajoin hoitoon,niin tavallisesti hoidoksi riittää seuranta ja uudet lääkkeelliset hoidot tai vaihtoehtoisesti laparoskopia (vatsaontelon tähystys)

      Lääkäri toteaa yleensä tutkimuksessa että kohtu ei ole lainkaan suurentunut,mutta kohtu voi silti olla suurentunut.
      Kohtu on siis tyhjä,ei sikiötä.
      Lääkäri voi nähdä munajohtimia tutkiessaan raskausmuodostuman,mutta jos epävarma niin päädytään yleensä laparoskopiaan.

      Mikäli munajohdin ei ole revennyt,voidaan raskaus poistaa ns:lypsäysmenetelemällä,jolloin munajohdin voidaan parhaiten säästää.

      Mutta jos munajohdin repeää ovat oireet yleensä seuraavanlaiset:olka-alueen kipu (merkki sisäisestä verenvuodosta) voimakas kipu alavatsalla,paineen tunne peräsuolessa,huimaaminen ja näitä seuraavat kaikki tyyppilliset shokin oireet:kylmä hiki,palelu,pahoinvointi ja tajuttomuus.

      Mikäli nainen ei pääse hoitoon,voi kohdunulkoinen raskaus johtaa kuolemaan lyhyessä ajassa munajohtimen repeytymisestä.

      Kun munajohdin repeytyy on kirurginen toimenpide väistämätön,tällöin poistetaan munajohdin.
      Mikäli kohtu on kasvanut tehdään myös kaavinta.
      Tälläisissä tapaukisissa leikkaus on aina päivystysluontoinen.

      Kohdunulkoisessa raskaudessa uusiutumismahdollisuus on sitä 10% luokkaa. Ja yleensä suositellaan uutta raskautta yritettäväksi 3kk kohdunulkoisen raskauden jälkeen.

      Kohdunulkoisen raskauden voi aiheuttaa:aikaisempi kohdunulkoinen raskaus,synnytinelinten tulehdukdet,munajohdinten kiinnikkeet,kohdun epämuodostumat,aikaisempi tai päällä oleva klamydia,siittiösolun tai musasolun epämuodostuma. Kohdunulkoinen raskaus voi jäädä myös selvitämättä.

      Toivottavasti hieman valaisi.

      t:Rankimman kautta asian kokenut.

      • piuti

        Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?


      • minä vain

        mulla oli kohdunulkoisenraskauden aikana raskaushormonimäärä 1250, en kyllä tiedä minkä verran se on normaalin raskauden aikana, mutta tutullani joka oli normaalisiti raskaana hcg oli jotain päälle 500, että enpä nyt sitten tiedä onko hormonimäärä silloin pieni vai suuri.
        kävin verikokeissa laparoskopian jälkeen ainakin 3 kk ennenkuin hcg oli nolla.


      • Anonyymi
        piuti kirjoitti:

        Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?

        Kyllä vaan voi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1325
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1210
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      383
      1172
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      781
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      702
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      677
    Aihe