Ulkopuolinen

Katharina

Minkälaisia oireita ilmenee jos on kohdun ulkopuolinen raskaus? Selviääkö se esim.tavallisessa vatsaultrassa tai sisätutkimuksessa? Entä vaan ihan raskaustestillä? Kiitokset kaikille vastanneille!

4

17143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerronpas...

      Kohdunulkoinen raskaus aiheuttaa tavallisesti raskausoireita,kutenn:rintojen arkuus,väsymys.pahoinvointi,niin ja YLEENSÄ kuukatiset jäävät tulematta mutta ne voivat silti tulla,ns "valekuuakautiset"

      Mikäli raskaus edelleen etenee,tulee yleensä apteekista saatavien raskaustesteihin plussa nämä eivät paljasta onko raskaus kohdunulkoinen vai normaali raskaus.
      Verestä tehty raskaustesti osoittaa raskauden ulkopuoliseksi,sillä kohdunulkoisessa raskaudessa hormonia erittyy normaalia vähemmän.

      Yleensä kohdunulkoinen raskaus antaa viitteitä viimeistään viikolla yhdeksän,oireet ovat yleensä;toispuoleinen vatsakipu,erityisesti yhdynnän jälkeen ja mahdollinen verenvuoto.
      Kipu on tyyppillisesti oikealla puolella koska raskausmuodostus tulee yleesä oikealle puolelle syytä ei tiedetä.mutta oletetaan johtuvan siitä että oikea munajohdin on vasempaa pidempi.
      Suurin osa kohdunulkoisista raskauksista ovat nimenomaan munajohdinraskauksia,muita mahdollisia paikkoja ovat,esim;munasarja,kohdunkaula ja vatsaontelo (harvinainen)Joillakin naisilla esintyy rusehtavaa vuotoa kun on kohdunulkoinen raskaus.

      Mikäli nainen hakeutuu hyvissä ajoin hoitoon,niin tavallisesti hoidoksi riittää seuranta ja uudet lääkkeelliset hoidot tai vaihtoehtoisesti laparoskopia (vatsaontelon tähystys)

      Lääkäri toteaa yleensä tutkimuksessa että kohtu ei ole lainkaan suurentunut,mutta kohtu voi silti olla suurentunut.
      Kohtu on siis tyhjä,ei sikiötä.
      Lääkäri voi nähdä munajohtimia tutkiessaan raskausmuodostuman,mutta jos epävarma niin päädytään yleensä laparoskopiaan.

      Mikäli munajohdin ei ole revennyt,voidaan raskaus poistaa ns:lypsäysmenetelemällä,jolloin munajohdin voidaan parhaiten säästää.

      Mutta jos munajohdin repeää ovat oireet yleensä seuraavanlaiset:olka-alueen kipu (merkki sisäisestä verenvuodosta) voimakas kipu alavatsalla,paineen tunne peräsuolessa,huimaaminen ja näitä seuraavat kaikki tyyppilliset shokin oireet:kylmä hiki,palelu,pahoinvointi ja tajuttomuus.

      Mikäli nainen ei pääse hoitoon,voi kohdunulkoinen raskaus johtaa kuolemaan lyhyessä ajassa munajohtimen repeytymisestä.

      Kun munajohdin repeytyy on kirurginen toimenpide väistämätön,tällöin poistetaan munajohdin.
      Mikäli kohtu on kasvanut tehdään myös kaavinta.
      Tälläisissä tapaukisissa leikkaus on aina päivystysluontoinen.

      Kohdunulkoisessa raskaudessa uusiutumismahdollisuus on sitä 10% luokkaa. Ja yleensä suositellaan uutta raskautta yritettäväksi 3kk kohdunulkoisen raskauden jälkeen.

      Kohdunulkoisen raskauden voi aiheuttaa:aikaisempi kohdunulkoinen raskaus,synnytinelinten tulehdukdet,munajohdinten kiinnikkeet,kohdun epämuodostumat,aikaisempi tai päällä oleva klamydia,siittiösolun tai musasolun epämuodostuma. Kohdunulkoinen raskaus voi jäädä myös selvitämättä.

      Toivottavasti hieman valaisi.

      t:Rankimman kautta asian kokenut.

      • piuti

        Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?


      • minä vain

        mulla oli kohdunulkoisenraskauden aikana raskaushormonimäärä 1250, en kyllä tiedä minkä verran se on normaalin raskauden aikana, mutta tutullani joka oli normaalisiti raskaana hcg oli jotain päälle 500, että enpä nyt sitten tiedä onko hormonimäärä silloin pieni vai suuri.
        kävin verikokeissa laparoskopian jälkeen ainakin 3 kk ennenkuin hcg oli nolla.


      • Anonyymi
        piuti kirjoitti:

        Jos on klipsit ja sterilisaatio "pettää" niin voiko seurauksena olla kohdunulkoinen raskaus?

        Kyllä vaan voi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2691
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      57
      2632
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2578
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      85
      2504
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      79
      2018
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      48
      1995
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      140
      1853
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1422
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1422
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      14
      1377
    Aihe