Vannesahan ostaminen??

puupää

No niin arvoisat puutyöharrastajat!

Ostoslistalla tai tämän hetkisenä kuumeilun oireena on vannesaha, sellainen pöytämallin vehje. Tarpeet on semmoiset, että joskus tulee aina nakerreltua jotakin, ja tuntuu että vannesaha joutaisi syrrjäyttämään pistosahan, siinä kun lähtee terä vaeltelemaan niin helposti.

Olen katsellut jo esim Sceppachhin Basato 1:stä, mitä mieltä olette? Ja kannattaako unohtaa heti ne 100-150 halpissahat?

Tänään kävin muka kirjastossa katsomassa oisko tee-itse lehdessä testejä vannesahoista, mutta aika amatöörilehtihän tuo taitaa olla, joka toisessa numerossa on joku vasaratesti, vannasahoista ei sanaakaan ainakaan 4 vuoteen.

7

3115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amatöörskä

      On se hyvä, että meille amatööreillekin on ko. alan lehtiä. Kaikki kun ei ole seppiä syntyessään, ei edes puuseppiä.

    • Sen sortin sahuri

      Tänne Tampereelle tuli Clas Ohlsonin tavaratalo, jossa näin vannesahan. Hinta laatusuhde kohdallaan.
      Ko.sahassa on mm. kolmelta suunnalta kuulalaakerein varustetut teränohjaimet. Kannattaa käydä katsomassa, jos paikkakunnallasi on ko. pulju.
      Olisikohan siellä ollut kaksi mallia. Minä hiplasin sitä, joka oli(on) kauttaaltaan "terästä". Se isompi.

      • mout1

        Kannatan kans clas ohlsonin sahaa. Keskikokoinenkin (jalallinen) malli on edullinen ja ohlsonilla on terät tosi edullisia. Ennen kärvistelin jollain pöytämallilla johon terät maksoivat 3 kertaa enemmän kuin isompaan ja tylsyivätkin nopeammin. Mutta joo, pöytämallikin on hyvä jos on kuulalaakerit terän ohjaimissa (sama pätee isompaankin sahaan). Blackdekkeri teki joskus hyviä pikkusahoja joissa oli 3 teräpyörää, eli suurempi kitasyvyys. Tekeeköhän vielä? se oli kyl pätevä vehje!


    • Ei kukaan

      Jos pistosahasi kulkee mihin sattuu, niin kannattaisi avata laite. Ainakin omassa sahassani olivat terän "kuljetinta" kiinnipitävät kaksi ruuvia sen verran löystyneet, että viivan mukaan sahaaminen ei onnistunut. Luulen, että vika on aika yleinen.

    • Rautajätti

      Www.Rautajätti.Fi
      Tarjoaa Suomen edullisimmin laadukkaat metallintyöstökoneet, sekä puuntyöstökoneet kattavalla varaosa-palvelulla.
      Takaamme Sinulle, että ystävällinen ja ammattitaitoinen asiakaspalvelumme jatkuu pitkään myös tuotteen oston jälkeenkin !
      Tutustu ja pyydä tarjous !

      • se siitä

        Kallista kiinanrojua !


    • Osta kunnollinen pistosaha,se on paljon kätevämpi käyttää kuin pöydällä kököttävä vannesaha. Festoolin malli 420 joko kahvallisena tai nuppipäisenä on varma valinta.

      Jos kuitenkin mielit vannesahaa, osta sitten oikea sellainen, lattialla seisova. Vaan älä mene halpaan, vaan varaudu maksamaan 600 eurosta ylöspäin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1516
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1345
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1006
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      18
      997
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      936
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      876
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      98
      811
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe