Kissani syö hiuksia...

Nocturnal

Jeps, eli ongelmani on seuraavanlainen: toinen kohta 6kk ikäisistä tyttökisuistani on vallan ihastunut hiuksiin. Olen lukuisia kertoja aamuyöstä herännyt siihen, kun kissa kiskoo hiuksia suoraan päästäni ja mussuttaa. Myöskin lattialle tippuneiden hiusten kimppuun käy heti kun huomaa ja ei kun poskeen vaan! Taloudessamme asuu kaksi pitkähiuksista ihmistä, joten hiusten päätymistä lattialle on aikalailla mahdoton estää. Olen yrittänyt kaikkea mahdollista tämän touhun estämiseksi, on kokeiltu suihkepulloa, tiukkaa torumista, kissan pistämistä jäähylle...Ei tunnu toimivan mikään. Toisella kissallamme oli ihan pentuna samanlainen mieltymys, mutta hänet saimme opetettua tuosta tavasta pois. Toisesta mirristä se vaan ei lähde kulumallakaan. Eikä tuo nyt hirveän terveellistä varmasti voi olla, kissa kun kakkiikin hiuksiin punottuja helminauhoja! Okei, tuo kuulosti aika humoristiselta, mutta oikeasti, tämä tilanne alkaa jo turhauttaa...Kenelläkään samanlaisia ongelmia tai keinoja sen ratkaisemiseen?

9

6653

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ojksf

      Joskus syövät..jos ongelma on jatkuva, voithan kokeilla laittaa hiuksiin jotain pahanmakuista ainetta..kokee kissa kertarysäyksellä yllätyksen eikä välttämättä sen jälkeen enää hiuksiin koske..Tai sitten nuku suihkumyssy päässä ;)

    • NippeNappe

      Saavatko kissanne heinää syödäkseen? Ehkä ne yrittävät puhdistaa elimistöään hiuksilla ja luulevat hiusten toimivan siinä missä heinäkin.

      Käy ostamassa eläinkaupasta sitä kissoille tarkoitettua heinää, mikä kasvatetaan itse ja yritä saada kissat syömään sitä. Jospa se sitten loppuisi?

    • sipe

      Ettei olisi pentua vierroitettu liian aikaisin!?Kuitenkin, itsellä toinen kisuista tekee samoin, on tehnyt kohta jo parikin vuotta!Välillä rassaa kun herättää keskellä yötä, mutta eikös kuitenkin ole melko suloista!Tiedän että vähän nipistele/sattuu kun mussutaa ja samalla lypsää kynnsillä niskaa, mutta suloista kuitenkin!
      -mielestäni ei saa "kurittaa"/rangaista kissaa tästä syystä!Se liittyy jotenkin emo/pentu suhteeseen!On ilmeisi valinnut siut emokseen jollain asteella!
      -VINKKI:aina kun meillä sillon tällöin kasvatetaan kauraa kissoille syötäväksi (eli kisunruohoa) niin sillo se lakkaa hiusmässäillyn siksi aikaa kun ruohoa on tarjolla!

      • Appu

        Meidän kissatkin syö hiuksia, lähinnä kun löytävät niitä lattialta, mutta myös nyppivät päästä. Ovat oikean ikäisinä luovutettuja ja niillä on kauraa aina tarjolla, minusta tuo hiusten syöminen liittyy niillä lähinnä leikkiin: niitä on kiva pyydystellä lattioilta ja se vasta hauskaa onkin, kun nukkuessa tukka on tyynyllä ja siihen voi hyökkiä niin kuin kaverin häntäänkin:)


      • Nocturnal

        Kiitos vinkeistäsi! Kissaa ei ole kyllä vieroitettu liian aikaisin. Tiedän, koska olen seurannut näiden palleroisten elämää siitä asti, kun niiden silmät ensimmäisen kerran aukesivat. :) Ja pidin huolen siitä, että muuttivat kotiini vasta sitten, kun oikeasti olivat luovutukseen sopivassa iässä. Eli siitä ei kyllä varmaan syy löydy...Ja mietityttää myös tuo emo-pentu-teoria, sillä tämä on näistä kahdesta se "itsenäisempi"...Siis nauttii kyllä saamastaan hellyydestä, mutta ei ole ihan niin laiska sylikissa kuin siskonsa... :) Touhuilee mieluummin omiaan tai painii siskon kanssa. Ja sylissä suostuu olemaan vain jos ei ole muuta mukavampaa tekemistä lähipiirissä. :) On siis hyvin itsenäinen ja omapäinen otus... :) Ja on se kyllä totta, että se on suloista, kun kissa tuolla tavalla huomiota antaa, mutta jokainen varmaan ymmärtää, että kun jokaisena arkiyönäkin herää viideltä siihen, että kissa ruokailee hiuksilla, ja yrittää vielä päästä parhaalle paikalle, eli naaman päälle istumaan, niin se alkaa joinain öinä hieman jurppia... ;)


      • Nocturnal
        Appu kirjoitti:

        Meidän kissatkin syö hiuksia, lähinnä kun löytävät niitä lattialta, mutta myös nyppivät päästä. Ovat oikean ikäisinä luovutettuja ja niillä on kauraa aina tarjolla, minusta tuo hiusten syöminen liittyy niillä lähinnä leikkiin: niitä on kiva pyydystellä lattioilta ja se vasta hauskaa onkin, kun nukkuessa tukka on tyynyllä ja siihen voi hyökkiä niin kuin kaverin häntäänkin:)

        Meilläkin tuo hiusten kanssa touhuaminen on kissalle lähinnä hauska leikki. Kissasta on aivan suunnattoman hauskaa, jos istun sohvalla ja heilautan hiuksiani, sännätä heiluvien hiusten kimppuun...Olen muutaman kerran meinannut saada kakkahalvauksen, kun kesken kauhuleffan tunnen kissan kynnet selässäni... ;) Ja meillä myös tuo toisen hännän kimppuun hyökkääminen on ihan ykkösluokan huvia. Siskokset usein ihan härnäävätkin toisiaan heiluttamalla häntäänsä toisen naaman edessä ja katsovat, että kuinka kauan menee ennen kuin toinen hyökkää. :) Ja hetken päästä on taas kreikkalais-roomalaiset painiottelut käynnissä olohuoneen matolla... ;)


    • Enkeli

      meidän pienellä kääpiövillakoiralla oli sama vika,se söi hiuksia ja kakkasi helminauhoja..eikä naurattunut yhtään kun koiralla oli itku silmässä(kakka roikkui helminauhana takapuolessa)ja se varmaan tuntui inhottavalta..no kova kuri auttaa asiaan kieltää,lyöpeppuun(hellästi)ja ei huomio vähään aikaan..eläinlääkäri voi ehkä antaa jotain parempia neuvoja ja keinoja hiusten syömisen lopettamiseksi

      • Anonyymi

        Aivan kuin kivikautinen puhuisi!


    • Anonyymi

      Minulla on kaksi kissaa ja 15v. kissani syö hiuksia kun nukun yöllä. Olen ottanut selvää asiasta eri tahoilta ja ainakin minun kohdalla näyttää siltä, että kissa haluaa osoittaa hellyyttä ja rakkautta. Se kehrää samalla kun syö hiuksia. Tämä kissa on jatkuvasti minussa kiinni. Se nukkuu päällä öisin ja jos luen kirjaa sängyssä se asettuu kaulan ympärille. Se seuraa minua kun menen vessaan ja haluaa syliin kun olen pöntöllä. Nykyään laitan hiukset kireälle nutturalle öisin jotta se ei sais ahmittua hiuksia koska samalla herään aina siihen. Toinen kissa taas kietoo tassunsa mun käsivarren ympäri ja alkaa hieromaan käsivartta ja kehräämään ja kuolaamaan onnesta. Mitä tuohon voi sanoa muuta kun ne on ihania ja osoittavat rakkautta emäntäänsä eri tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe