Mistä rotanhäntäpistin

tuppeen

Ullakolta löytyi hyväkuntoinen pistimen tuppi, jossa on nahkainen vyölenkki ja metallinen putkituppi. Kaveri arveli sen olevan ns. rotanhäntäpistimen tuppi. Olisin kiinnostunut tietämään rotanhäntäpistimestä tarkemmin -ikä ja alkuperä ja tietenkin hankkimaan tuppeen sopivan pistimen, jos sellaisen jostain löytäisin. Myös hintapuoli kiinnostaisi.

Tiedoista kiitollinen...

5

2487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastelijapuuhastelija

      Valmistajia on yksinkertaisesti ollut valtavasti.
      Kirjastosta löytyy joitain kuvakirjoja joista voit verrata.
      Asemessuilla on romun myyjiä, jotkut tietävät jotain, voinet ottaa osan mukaan ja arvuuttaa siellä.

      • vastauksesta

        Niinhän se tietenkin parhaiten selviäisi. Pitää ottaa tuppi mukaan ja tutkailla kirjastossa.


    • Fennoman

      harrasta sen enempää aseita tai pistimiä,siihen voi laittaa minkä vain rotanhäntäpistimen.Esim.Huuto.netissä näkyy olevan m.1891 pistin huudettavana,älä kuitenkaan sekoita sitä m.91-30 pistimeen.

      • keräilijä

        Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.


      • Anonyymi
        keräilijä kirjoitti:

        Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.

        Vihdoinkin pääsin vapaaksi. Oli ihan saatanasti istumista siperialaisessa vankileirissä. En enää ikinä yritä salakuljettaa pistintä itärajan ylitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe