Ullakolta löytyi hyväkuntoinen pistimen tuppi, jossa on nahkainen vyölenkki ja metallinen putkituppi. Kaveri arveli sen olevan ns. rotanhäntäpistimen tuppi. Olisin kiinnostunut tietämään rotanhäntäpistimestä tarkemmin -ikä ja alkuperä ja tietenkin hankkimaan tuppeen sopivan pistimen, jos sellaisen jostain löytäisin. Myös hintapuoli kiinnostaisi.
Tiedoista kiitollinen...
Mistä rotanhäntäpistin
5
2535
Vastaukset
- Harrastelijapuuhastelija
Valmistajia on yksinkertaisesti ollut valtavasti.
Kirjastosta löytyy joitain kuvakirjoja joista voit verrata.
Asemessuilla on romun myyjiä, jotkut tietävät jotain, voinet ottaa osan mukaan ja arvuuttaa siellä.- vastauksesta
Niinhän se tietenkin parhaiten selviäisi. Pitää ottaa tuppi mukaan ja tutkailla kirjastossa.
- Fennoman
harrasta sen enempää aseita tai pistimiä,siihen voi laittaa minkä vain rotanhäntäpistimen.Esim.Huuto.netissä näkyy olevan m.1891 pistin huudettavana,älä kuitenkaan sekoita sitä m.91-30 pistimeen.
- keräilijä
Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.
- Anonyymi
keräilijä kirjoitti:
Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.
Vihdoinkin pääsin vapaaksi. Oli ihan saatanasti istumista siperialaisessa vankileirissä. En enää ikinä yritä salakuljettaa pistintä itärajan ylitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617