Mistä rotanhäntäpistin

tuppeen

Ullakolta löytyi hyväkuntoinen pistimen tuppi, jossa on nahkainen vyölenkki ja metallinen putkituppi. Kaveri arveli sen olevan ns. rotanhäntäpistimen tuppi. Olisin kiinnostunut tietämään rotanhäntäpistimestä tarkemmin -ikä ja alkuperä ja tietenkin hankkimaan tuppeen sopivan pistimen, jos sellaisen jostain löytäisin. Myös hintapuoli kiinnostaisi.

Tiedoista kiitollinen...

5

2304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastelijapuuhastelija

      Valmistajia on yksinkertaisesti ollut valtavasti.
      Kirjastosta löytyy joitain kuvakirjoja joista voit verrata.
      Asemessuilla on romun myyjiä, jotkut tietävät jotain, voinet ottaa osan mukaan ja arvuuttaa siellä.

      • vastauksesta

        Niinhän se tietenkin parhaiten selviäisi. Pitää ottaa tuppi mukaan ja tutkailla kirjastossa.


    • Fennoman

      harrasta sen enempää aseita tai pistimiä,siihen voi laittaa minkä vain rotanhäntäpistimen.Esim.Huuto.netissä näkyy olevan m.1891 pistin huudettavana,älä kuitenkaan sekoita sitä m.91-30 pistimeen.

      • keräilijä

        Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.


      • Anonyymi
        keräilijä kirjoitti:

        Käy itärajalla missä tapeltiin Talvisodassa. Voit hyvällä tuurilla osua pistimeen. Sitten jos et löydä niin mene Venäjän puolelle niin varmasti löydät. Kun tulet tulliin niin pistin takavarikoidaan, koska se katsotaan aseeksi. Pääset kuukauden päästä vapaaksi ja saat 1000 euroa sakkoa. Näin kävi tuttavalleni kun pistimen Sallasta löyti.

        Vihdoinkin pääsin vapaaksi. Oli ihan saatanasti istumista siperialaisessa vankileirissä. En enää ikinä yritä salakuljettaa pistintä itärajan ylitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      170
      2141
    2. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      14
      2132
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      100
      1013
    4. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      847
    5. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      813
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      786
    7. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      156
      782
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      746
    9. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      714
    10. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      684
    Aihe