Oletteko kuulleet että jos haluaa opiskella tai käydä harrastuskursseja iltaisin n. kerran viikossa, siihen pitää etukäteen kysyä lupa työvoimatoimistosta, ettei menetä työmarkkinatukea!? Aika järkyttävää. En tiennyt että työttömänä ollessa pitää olla passiivinen ympäri vuorokauden.
sivutoiminen
opiskelu
201451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on metkaa, että työtöntä syyllistetään siitä, ettei tee mitään. Sitten jos tekee, niin seurauksena on työttömyysturvan menetys joko karenssin muodossa tai pidemmäksi ajaksi.
Pääsääntöisesti työtön ei voi opiskella muutoin kuin työkkärin tarjoamilla pilipalikursseilla menettämättä päivärahaansa/työmarkkinatukeaan.
Sivutoimisen opiskelun pitäisi olla mahdollista, mutta vain teoriassa. Jos opinnot johtavat tutkintoon (eli siis siihen, että todennäköisimmin työllistyisi tulevaisuudessa), niin sinut katsotaan päätoimiseksi opiskelijaksi opintojen sivutoimisuudesta huolimatta ja menetät työttömyysturvan.
Jotkin työväenopiston harrastuskurssit ehkä käy, mutta nekin kannattaa selvittää kai työkkärin kanssa. Työtön kun on valvonnan alla.
Jos haluat opiskella siirryt tietenkin toiseen tukimuotoon eli kelan maksamaan opintorahaan ja loput täytyy ottaa lainana. Näinhän se on aina ollut. Koulutuksesta saadun mahdollisen hyödyn saat tietenkin sinä, joten se riski täytyy sitten vaan ottaa.
itsellä kaksi kertaa viikossa ns.omalla ajalla, eli virka-ajan jälkeen(siis sitähän ei todellisuudessa työttömällä ole)tapahtuva koulutus yhteensä 9 opintoviikkoa. työttömyystuki meni. opintotukea ei tule, siihen vaaditaan 25opintoviikkoa. nyt tiedät.
mulle työkkäri ehdotti viikon aktivoimiskurssia, jossa opetellaan työhakemuksen teko ja tietokoneen ja sähköpostin käyttöä. koulutukseltani olen insinööri ja yliopisto-opinnot (tietotekniikka) ovat kesken ja keskeytetty (muuten ei saa päivärahaa).
että näin, pakko kai sinne kurssille on mennä, vähän kyllä naurattaa.
Työvoimatoimistossa asioidessa ei kannata kertoa liikaa. Siellä takerrutaan kaikkiin pikkuasioihin millä ei ole mitään merkitystä. Joskus tuntuu siltä että jos vaan olisi pitänyt suunsa kiinni, olisivat asiat olleet paljon paremmin. Siellä on kaavat jonka mukaan pitäisi käyttäytyä ja puhua ja jos niistä poikkeaa, saa rangaistuksen tuen menettämisen muodossa tms. Tärkeintä on olla puhumatta liikaa, sanoa vain joo ta ei, ja antaa "tätien" hoitaa puhumiset.
näin muuten on, menee pikku virkailijoilla pasmat aivan sekaisin. sanoo vaan että on kotona ja odottaa, että joku kutsuu työhaastatteluun :)
Tuo on tosiaankin naurettavaa! Hemmetti soikoon! Tuo työvoimatoimistojen puuhastelu kuulostaa ihan älyvapaalta toiminnalta. Mitä niiden päässä oikein liikkuu?
Otan osaa! Olisiko sinulla mahdollisuutta saada jostain joku pikku-jobi, jotta välttäisit tuon työvoimatoimiston "aktivointikurssin"?
no kohtahan näet, jos työttömäksi jäät. on mulla hakemuksia vedossa ja haastatteluissa olen käynyt.
toivotaan parasta ja sulle myös.
Onkohan siellä töissä ihmisiä ollenkaan vaan androideja? Niillä on selvät kaavat miten asiat tehdään ja jos tulee jotain poikkeavaa niin tulee oikosulku :)
Niitä työkkärin pilipalikursseja minä tässä kauhulla odotankin!
Olen tässä vähäistä aivokapasiteettiani viimeaikoina kulutellut ja yrittänyt ankarasti miettiä, että mitä hittoa sitä oikein keksis. En suostu työvoimatoimiston tai orjatyövoimaa käyttävien nöyryytetyksi ja haluan tehdä asioita omilla ehdoillani. Tosin voi olla että olen kohta polvillani anelemassa armopaloja jossakin. Perskules!
näinhän se on, kyllä muutama kuukausi syö miestä jo aika tavalla, kohta lähtisi jo melkein mihin vaan.
Voiko näistä päätöksistä valittaa mihinkään? Jos siis sivutoimisen kurssin takia katkaistaan työmarkkinatuki? Ja silti on pilvin pimein niitä jotka opiskelee eikä kerro sitä työvoimatoimistoon. Epäreilua että rehellisyydestä sakotetaan!
mieluimmin vaieta aktiivisuudestaan ollessaan työvoimaviranomaisten puheilla? Onhan ihmisiä, jotka hakevat esim. iltaisin tehtävää työtä ja perustellusti: toiminta aloilla, joilla he työskentelevät, tapahtuu iltaisin. He voisivat opiskella nimenomaan päivisin mutta ilmeisesti työvoimahallinnon ohjeissa kaikki ansiotyö sijoittuu ns. normaaliin virka-aikaan, joka lienee kohta enää jäänne menneestä 24/7-yhteiskunnassamme.
Tiedän, että esim. ATK-kursseja järjestetään päivisinkin. Ne, jos mitkä, parantavat nykyään ihmisten työmarkkinakelpoisuutta.
Mutta jos työtön ei laillisesti voi niihin osallistua menettämättä päivärahaansa, niin eikö silloin tilanne viranomaisten puolella ole se, ettei vasen käsi tiedä, mitä oikea tekee?
Työkkärin päätöksistä voi valittaa, mutta harvoin muuttuvat, samanlaiset tyypit ovat asiaa ratkaisemassa valitusasteissakin. Ensimmäisessä vaiheessa voi työttömyyskassan/kelan päätöksestä valittaa työttömyysturvalautakuntaan ja sen päätöksestä vakuutusoikeuteen.
Siitä yhteiskunta työttömälle maksaa: työn etsimisestä. Jos haluaa lorvailla tai sivistää itseään, niin työtön tehköön sen omalla rahallaan ja ajallaan, näin ajattelee työvoimapolitiikka.
Omalla ajallaan? Eikö illat ole työttömälle "omaa aikaa"? Päivisin etsitään töitä, mutta illalla voi toki tehdä mitä haluaa? Vai onko työttömälle sallittua illanviettoa ainoastaan kaljabaarissa juopottelu?
Työmarkkinat jylläävät 24/7 ja siihen työttömän on sopeuduttava, jos mielii elää yhteiskunnan siivellä. Kaljabaari toki on inhimillinen lipsahdus, joten se katsottakoon läpi sormien, mutta jos ehdoin tahdoin laiminlyö työnetsimisvelvoitteitaan ja lojuu jossain keramiikkahierontakurssilla, niin tuet pois sanon minä.
Ei siellä työvoimatoimistossa tarvitse ihan kaikkia omia asioitaan julkistaa. Olen vuosien varrella huomannut, että mitä vähemmän puhuu, sen parempi. Itse parhaiten tiedät haittaako harrastuksesi työn vastaanottamista. Jos ei haittaa, ei siitä tarvitse mainita eikä lupia kysellä.
Käytännössä voit opiskella päivän viikossa menettämättä työmarkkinatukea tai ansiosidonnaista. Jotkut oppilaitokset järjestävät opintokokonaisuuksia, jotka eivät tähtää tutkintoon ja joita siis voit suorittaa.
Työvoimaviranomaisia varten täytyy tehdä henkilökohtainen opintosuunnitelma ja selvitys viikottaisesta opiskelumäärästä ja opiskeluajoista. Työvoimatoimisto tarkistaa tiedot oppilaitokselta. Opiskeluaika ei saa ylittää kahdeksaa tuntia viikossa.
lue aikasemmat viestit niin tiedät missä mennään. ihan ovat tapauskohtasia.