Synnytys? Kissan ja koiran..

Kumpaa pitää yleensä auttaa enemmän synnytyksessä koiraa vai kissaa?

Meillä on syntynyt monta kissa pentuetta mutta ketään kissaa ei ole tarvinnut auttaa.

Viime yönä synty kolme kissanpentua. Kaksi on sellaisia punamustavalkeaa ja yksi ehkä kokonaan musta. x)

Tuli vain tuo juttu mieleen JOS joskus alan kasvattamaan koiria. =)
4628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kissat ovat itsenäisiä... koirat ne ovat avuttomia ja ruikuttavat apua...

Äänestä
Aloittaja

Vaihoin juuri puhtaan alustan pennuille. Niitä olikin neljä. Vaikee erottaa mustaa pentuu mustasta emosta. :P

Äänestä

Meillä karhukoira penikoi toissa kesänä ja sai 10 pentua ihan omin avuin. Ulkokoira on, joten ei kaivannut apua kuin vasta jälkeenpäin. Päinvastoin, yritti mennä jatkuvasti piiloon niitä penikoimaan (vaisto) ja ainoastaan minut ja isäni päästi heti penikoimisen jälkeen tarkastamaan tilanteen. Muutaman päivän päästä päästi jo muut katsomaan ja koskemaan, mutta oli kuitenkin ns. varpaillaan, eli valmiina puolustamaan pentuetta. Penikointi kesti n. 2-3 tuntia, kaikki pennut olivat terveitä. Saisinko kysyä millainen karhukoira sulla on?=)

Äänestä
  • Aloittaja

    en minä nykyisellä koirallani pentuja meinannut teetättää. Ajattelin vaan jos joskus vanhempana.
    Mutta kuitenkin.
    Minulla on n. 4 vuotias narttu. Se asuu ulkona aitauksessa ja sillä on entinen leikkimökki koppina. Ei voi pitää sisällä koska veli on allerginen. =(
    Minun koira on ystävällinen kaikkia kohtaan, ei rähise jos joku tuntematon tulee. Paitsi jos on häkissä, haukkuu varmasti kaikki ohi kulkijat. =) Kun ollaan lenkillä sen pitäisi päästä leikkimään kaikkien ohikulkijoiden kanssa.
    Enpä osaa oikein kuvailla enempää. =)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


old_profile_22567 kirjoitti:

Kumpaa pitää yleensä auttaa enemmän synnytyksessä koiraa vai kissaa?

Meillä on syntynyt monta kissa pentuetta mutta ketään kissaa ei ole tarvinnut auttaa.

Viime yönä synty kolme kissanpentua. Kaksi on sellaisia punamustavalkeaa ja yksi ehkä kokonaan musta. x)

Tuli vain tuo juttu mieleen JOS joskus alan kasvattamaan koiria. =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu