huomenta

uninen mutsi

Voiko ihanammin aamun enää alkaa. Yöllä heräsin mukaviin ääniin, kun vanhempi koira oksenteli makkarin matolle kaikki syömänsä ruohot ja kokonaisena nielaistut nappulat. En jaksanut nousta, joten siivoushomma odotti aamulla.
Tossa seitsemän aikaan herätys ja molemmat koirat päästin pihalle. Nuorempi paineli vauhdikkaasti pihan perälle kakkimaan, mutta eihän se torttu suostunut irtoomaan, vaan jäi roikkumaan karvoihin. No hauva siitä pelästyneenä raahasi pyllyään pitkin pihanurmea ja sai kauniin valkoisen turkkinsa pintaan uuden suklaanruskean värin. Huokasin ja taisinpa päästellä suustani parit ärräpäätkin. Siispä piski kainaloon ja suihkuun jossa vedet silmissä yökkien pesin sonnat pois. Sitten aamukahvit nopeasti ja käärimään makkarin matot rullalle ja koneeseen. Apua, hajookohan pesukone? Luutusin vielä lattialta loput ruohonjämät ja kiroilin mielessäni miljoonannen kerran koirien hankkimista.
Lähetin tyttären kouluun, tulin keittiöön jossa odotti sekunttia aiemmin tehty pissalätäkkö. Tyynesti siivosin senkin, menin terassille tupakalle, laskin kymmeneen.
Että tämmöinen aamu meillä. Tossa ne nyt tuhisee unten mailla niin söpöinä ja viattomina, saakelin paskapyssyt.
Tää on sitä koiranomistajan arkea, ajattelin. Silitin pienemmän koiran vielä kosteata turkkia, se nosti unisen katseensa minuun ja kellahti oitis selälleen. Ole siinä sitten vihainen.
Taidanpa vetästä vielä toisen tupakan ja kolme kuppia kahvia.

2

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boris Markos

      Se tupakointi!!!!!!

    • ...kyllä niin tutulta =) Vaikka koiria ei vielä olekaan kuin yksi niin joutuu sitä välillä kymmeneen laskemaan ja hermosavuja vetämään. Itsekin tänään heräsin siihen kun tuo oksensi olohuoneen matolle =P

    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5247
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      77
      3032
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      305
      1595
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1214
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1146
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      130
      1082
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1064
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe