Pöikani on 18v.opiskelija.Käy viikonloppuisin töissä ja saa siittä 320/kk.Auto laina 180e ja puh.lasku n.30e.Eli käteen jää 110e.Onko tämä normaali käteen jäävä summa opikelijalla?Hän on kirjoilla isänsä tykönä ja asuu opikelija asunnossa.Nyt kysyisin onko mahollista hänen saada jotain tukia jostain?Kun hän on kirjoilla isänsä luona,isän tulot vaikuttavat.Voiko hän muuttaa kirjansa vaik opiskelija asuntolaan?Auttaako se tuen saannissa.Itse autan minkä voin,mut ei ole itsellänikään joka kera antaa apua.Neuvoa kaipaava äiti.
opiskelija
sarppa
3936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä ne opintotukeen vaikuttaa ne vanhempien tulot myös korkeakoulussaopiskelevilla alle 20-vuotiailla. Opiskelija-asuntolasta pitäisi olla mahdollista saada tukea vaikka kirjat olisivat muualla. Ainakin itse sain toisen asteen oppilaitoksen asuntolassa asuessani asumistukea vaikka kirjani olivat kokonaan toisella paikkakunnallakin. Sitä en sitten tiedä, olisiko tukea saanut enemmän jos olisit vaihtanut kirjani.
Mutta tosiaan, hakemukset vetämään, sittenpä sen näkee =)
Vanhemman tulo vaikuttaa tukeen jos asuu vanhemman luona.
Ne kelan tukitädit tarkastaa maistraatista asumistiedot jos ei ole käynyt kertomassa, että asuu yksin ei ne sitä tiedä automaattisesti.
Tuosta linkki ja laske itte mites se tuki menee. Siis jos ei oo isän kirjoilla niin isän tulo ei vaikuta paskaakaan.
http://kelaapp.kela.fi:8080/otlaskenta_app/OTLaskentaApplication
Noh unohtu kertoo että toi on vain ammattikorkeaopiskelijoille
"Jos opiskelet toisen asteen oppilaitoksessa ja olet perheetön alle 20-vuotias, vanhempiesi tulot voivat estää opintorahan myöntämisen."