Miten saan nauhoitettua digikanavia vhs:lle?

ei löydy kanavia...

Miten saan nauhoitettua digikanavilta Philipsin videoilla? Ihan vain vhs:lle. Ei onnistu, ku videot ei löydä kanavia... Johtojen pitäisi olla ihan oikein, tavallisia kanavia pystyn nauhoittaan. Pitäisikö telkkarin olla AV:llä? Kun se tv ei löydä myöskään digikanavia AV:n kautta, vaan joltain ihmeen svh:lta, jos oikein muistan... Telkku myös Philipsin. En saa AV:ltä edes sitä menua näkyviin, jolla kanavia etsitään, muilta kanavilta kyllä. Mitä teen väärin? Muut ihmiset saavat nauhoitettua digiboxista?

4

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      ...on digiboxissasi ?

      Laita se vcr liittimestä lähtevä johto videoon(scart in tai av in) sen jälkeen räplää kaukosäätimestä kavavavalitsimesta tai jostain josta saat päälle av1 tai av2, (se sama johon scart johto boxista tulee)
      voi olla myös L1 tai L2 .
      pitäis saada nauhotettua digilähetystä.
      jos haluat sen samaan aikaan näkymään telkkariin niin videon out liittimestä laita scartti tv:hen ja tv:stä valitse se sisääntulo jossa ko. johto on(av1 tai 2)
      Toivottavasti digiboxissasi ja tv:ssäsi on myös 2 scartpaikkaa muuten menee vaikeaksi... mut kysy lisää jos ei onnaa

      • mitään aikaan.?

        oletko edistynyt ongelman selvittelyssä?
        sen verran lisää vielä että ei sieltä sun telkkarin av-"kanavalta" pidäkkään mitään tv: viritysmenuja löytyä, se/ne kun on tarkoitettu juuri niiden tv:n ulkopuolisten laitteiden katseluun(siis esim . videot ja digiboxi)


    • ...niin eiköhän onnistu

      Philipsin uusissa videoissa saa ykkös-scarttiin kytketystä laitteesta tulevan kuvan valittua kun painaa kaukosäätimestä 001 ja kakkos-scartista tulevan kuvan näkyviin painamalla 002. Kakkos-scarttiin voi lyödä digiboxin kiinni ja ykkos-scartti on tarkoitettu telkkariin kytkettäväksi. Mulla tosin on DVD-soitin kytketty tuohon kakkos-scarttiin mutta eiköhän siihen digiboxikin käy. Kuva menee läpi telkkarille, mutta jos videoilla haluaa nauhoittaa niin videoista kanava 002.

      En tosin tiedä miten vanhemmissa philipsin videoissa.

    • esaija

      laita videoon av kanava päälle niin nauhoittaa sitä kanavaa mikä on digipoksissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe