Terve..teitä voi kyllä ärsyttää kun jokainen aloittaa uuden keskustelun..:) mutta aloitan nyt kuitenkin..
Miten jatkan peliä kun olen Hall of season kohdassa ja olen kerännyt kaikki timantit ja laittanut ne kohdalleen?
Sitten vielä semmoinen että onko ne raider 1,2,3... ihan niitä vai onko tuo AOD jokin niistä..?
Miten jatkan peliä kun olen Hall of season kohdassa ja olen kerännyt kaikki timantit ja laittanut ne kohdalleen?
Sitten vielä semmoinen että onko ne raider 1,2,3... ihan niitä vai onko tuo AOD jokin niistä..?
Vastaukset 5
Vanhimmat
on viisi tomb raider peliä: 1,2,3,4,5 ja 6. Kuudes on tuo angel of darknes
siis tarkoitin kuusi :D
Terve vain! Tänne tulee niin verkkaisesti keskustelua, että uudet avaukset ovat todella tervetulleita. :)
Selostan nyt melko suuripiirteisesti, mutta pääkohdittain. Kysy lisää, jos jonkin tehtävän ratkaiseminen tuottaa erityisiä vaikeuksia.
Kun olet kerännyt kaikki neljä elementtikiveä Hall of Seasonissa ja laittanut ne paikoilleen (Näithän salaperäisen pääkallo-oven avautuvan?), on sinun käväistävä hallin alapuolella sijaitsevassa suuressa konehuoneessa. Aloita avaamalla samat tutut ovet, joiden takaa kivet hait lattiassa olevien painalluslaattojen avulla ja sitten valitse sellainen ovi, jonka vastaavaa elementtisymbolia ollutta lattialaattaa ET painanut. Eli jos painoit vesielementtiä (Neptune´s Hall), mene vaikkapa tulioven (Sanctuary of Flame) luo ja väännä siellä olevaa vipua. Mekanismi avaa lattialuukun, jonka kautta pääset alas etsimään konehuoneeseen johtavaa pääkallo-ovea.
Sinun on nyt kikkailtava itsesi läpi vaarallisten esteiden ympyrän muotoista käytävää pitkin pääkallo-ovelle. Siitä päästyäsi sinun on kiipeiltävä monimutkaista rakennelmaa pitkin ja löydettävä kaikkia elementtejä vastaavat venttiilit ja väännettävä niitä.
Aloita etsiminen alueen reunoilta, seinien läheltä. Aivan oven tuntumassa vasemmalla on ensimmäinen venttiili. Seuraava sijaitsee vähän ylempänä, ovesta oikealla. Ketjua pitkin pääsee kiipeämään katonrajassa olevaan venttiiliin. Viimeinen venttiili sijaitsee valtavan koneen rungossa, sitä ei pääse vääntämään ennenkö kaikki muut kolme venttiiliä on käyty vääntämässä.
Varo, kun väännät viimeistä venttiiliä, valtava tehosekoitin käynnistyy! Nyt sinun on pian poistuttava silpovien metalliosien tieltä. Helpoin reitti on hypätä suoraan vauhdilla venttiilin vierestä vastapuolella hallin reunalla sijaitsevaan puiseen siltaan. Alhaalta löytyy ammuksia ja ongelmia. Hae omalla vastuulla.
Tämän jälkeen sinun on palattava takaisin ovelle ja palattava pääkallo-oven kautta ympyrän muotoiseen käytävään ja etsittävä sen reunalta ketjuhissi, jolla pääset takaisin ylös Hall of Seasonsin päähalliin. Siellä huomaat, että lattialaatat ovat kohonneet pylväiksi alkaneet liikkua eri tahtiin. Näitä pitkin on tarkoitus kiipeillä ylös puiselle kattorakennelmalle.
Ylhäällä varo, sillä saat seuraa. Lara tarvitsee nyt lisää ruista ranteeseen, sillä edessä odottaa piinaavan tarkasti ajoitettu kiipeilytehtävä. Etsi siis ensin portaat ja sen jälkeen seuraavasta aluetta kiertävästä käytävästä kiivettävää seinää kohdasta, jossa käytävän lattia on hajonnut.
Käy vääntämässä vipua, joka avaa läheisen oven. Älä jatka kiipeämistä vielä, vaan kiipeä takaisin äskeiselle käytävälle ja etsi ovi.
Oven takana takana sijaitsee työnnettävä laatta. Täältä saat tarvitsemaasi lisävoimaa sekä ensiaputarvikkeita plus ammuksia.
Nyt Lara on valmis kiipeämään! Palaa kiiveten takaisin sen vivun luo, jolla avasit äsken oven. Sitten jatka pitkin kiipeilyreittiä kattoa pitkin pienelle tasanteelle hengähtämään.
Nyt seuraa kinkkinen vaihe. Tässä jos missä kannattaa tallentaa! Varaudu yrittämään useamman kerran. Jatka pitkin kattoreittiä kohtaan, jossa Lara vaihtaa asentoa ja alkaa kiivetä korkeaa seinämää ylös. Nyt sitten kiipeä piinallisen vähällä energialla vielä vähän matkaa ja hyppää takaperin taikka jos voimaa on vielä jäljellä, pyri niin paljon vasemmalle reunalle kuin kykenet ja päästä irti.
Huh..sitten marssi käytävään ja astu ovesta kohti seuraavaa koettelemusa, joka on ehkäpä AoD:n toiseksi vaikein kohta.
Palaamisiin siis! ;D
Ja toiseen kysymykseen..
Tomb Raidereita on ilmestynyt tähän mennessä kuusi, joista Angel of Darkness on viimeisin eli tietysti kuudes.^^
KIitos..nyt pelaamaan..xD
sitten kun oon päässy sinne missä se punanen haamu on niin mitä pitäs tehä..ku se on aikas ärtsy typpi..xD ?