Arto Salminen kuollut

Uutisissa äsken: "Kirjailija Arto Salminen kuoli tänään kotonaan äkilliseen sairauskohtaukseen 46-vuotiaana".

Arto Salminen oli yksi suosikkikirjailijoitani, joka oli useista (mestari)teoksistaan huolimatta vasta uransa alussa.

Suosittelen kaikkia tutustumaan
Arton kirjoihin, ne ovat älykkäitä, viiltävän yhteiskuntakriittisiä, mutta silti omalla karulla tavallaan hillittömän hauskoja.

RIP
51518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä mies lähti ennen aikojaan. Olisi saanut olla joku toinen saman ikäpolven kirjailija, sukunimeä vaihtava tomera populistiämmä, esimerkiksi tai joku arvoton dekkarikynäilijä.
Artsin tuotannossa oli särmää. Uskon, että hänen teoksiaan tullaan arvostamaan vielä paljon.

Äänestä
  • Se vähä mitä Salmista tunsin, niin hän ei vihannut anjakaurasia tai snellmanneja, eikä dekkarikirjailijoita, vaan sinunkaltaisiasi pikkusieluja.

    Häpäiset suureksi-ehkä-tulleen kirjailija muiston totaalisesti sekoittamalla siihen oman mielipiteesi toisista kirjailijoista. Ne eivät todellakaan kuulu tänne.

    Äänestä

Nyt, dharmatan bardon sarastaessa minulle,
minä hylkään kaikki pelon ja kauhun ajatukset.
Tunnistan kaiken ilmestyvän omaksi kuvajaisekseni,
ja tiedän sen olevan bardon näky.

Saavuttuani nyt tähän ratkaisevaan hetkeen,
en pelkää rauhallisia enkä vihaisia;
omia kuvajaisiani.

Minä hylkään tietämättömyyden.
Minun uneni on kirkkaus.
Ihmisen jätän.

Tähän.

Äänestä

Ensimmäinen ajatus oli vääryys. Miksi juuri Salminen, juuri nyt? Kun merkityksellistä ja merkittävää tekstiä oli alkanut virrata kirja kirjalta etevämmin (poikkeuksena ehkä Ei-kuori).

Roisi ja räävitön pinnalta, kyllä. Hauska, välillä ääneen naurattajaksi asti. Mutta kuoren alla vakava ja inhimillinen. Suosittelen.

Hiljainen hetki. Ja sitten lippupalvelusta paikat varaukseen, Varasto kansallisteatterissa joulukuussa.

Äänestä

(hiljainen hetki)......................
Olen samaa mieltä kuin täällä muutkin.
"Fidlandia raati myrskyssä" Kalavale olisi saanut olla myös listalla.Sellaista raivoa ja ironiaa harvoin saa käkiinsä"KU:kirjoittaa.
Just luin kaikki viisi hänen teostaan.Mahtavia.Miks piti käydä näin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surullinen lukija kirjoitti:

Uutisissa äsken: "Kirjailija Arto Salminen kuoli tänään kotonaan äkilliseen sairauskohtaukseen 46-vuotiaana".

Arto Salminen oli yksi suosikkikirjailijoitani, joka oli useista (mestari)teoksistaan huolimatta vasta uransa alussa.

Suosittelen kaikkia tutustumaan
Arton kirjoihin, ne ovat älykkäitä, viiltävän yhteiskuntakriittisiä, mutta silti omalla karulla tavallaan hillittömän hauskoja.

RIP

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu