eli joka 5 minuutin välein kun pelaa jotain niin peli palaa windowsiin ja peli menee alas tuonne käynnistä valikon oikealle puolelle ja kun painaa siitä pelitä taas niin se jatkuu samasta kohdastu kuin mihin se jäi kun tökkäsi. ja sama homma on kun on vaikka netissä niin joka 5 minuutin välein kaikki ikkunat tökkäävät eikä mikään ole aktiivinen ja täytyy painaa jostain hiirellä niin kaikki toimii taas. ongelma alkoi yhtäkkiä enkä ollut asentanut koneeseen sitä ennen mitään uutta tai kellottanut sitä. eli miten koneen saisi taas toimimaan kunnolla?
5 minuutin välein kone tökkää
basse
1268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tiedän nimittäin vastauksen: TOINEN PROSESSI
Eli kun käytät konettasi, niin toinen prosessi käynnistyy ja samalla siitä tulee se aktiivinen. Kannattais tarkistaa virukset ja haittaohjelmat, koska jotain sulla siellä itestään käynnistyy.
Jos ei löydy mitään haittaohjelmia tai viruksia ja sulla on xp, niin hanki "Powertoys for Windows XP: Tweak UI". Sen avaat, valitset General > Focus, valitset "Prevent applications from stealing focus"