Kuinka tehdään

Kysyi nuori yh minulta. Neuvoinhan minä. Siitä sain ajatuksen kysäistä, kuka tekee itse ruuat ja kuka ostaa valmiina kaupasta tai käy jossain pikaruokalassa syömässä. Asiahan ei muille kuulu mitenkään, on täysin hen koht, mutta kun usein arvostellaan meitä siitä ettemme tee ns kotiruokaa,
kysynpä kuitenkin.
Itse teen joka päivä ruuat kotona. Käyn korkeintaan 2 kertaa vuodessa hampurilaispaikassa.
2770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä kai valtaosa kokkaisi kotona, jos olisi aikaa!
Muulloinkin kuin viikonloppuna. Toisinaan on ihan pakko turvautua ainakin puolivalmisteisiin, että saa laumansa ruokittua nopeasti ennen kuin se syö ruokkijansa! Hampurilaiskapakoissa ei meilläkään käydä kuin äärimmäisessä hädässä (esim. venähtäneillä ostosreissuilla), ei syödä joka päivä pikaruokaa tai eineksiä, ei harrasteta edes jälkiruokia - kun ei ole aikaa. Muuten kyllä perunoita keitellään ja survotaan muusiksikin, laitetaan omatekemiä lihapullia jne. Olen jäämässä kotiin pätkätyöni päättyessä ja nautin jo etukäteen siitäkin, että nyt on aikaa laittaa kotiruokaa.

Äänestä

Tämän viikon koti-menu:

Ma Paistettu pakastekala muusi sal
Ti Nakkiperunasoselaatikko tuoresal punaj-sal (Muusi "eilistä" punaj-sal eines)
Ke Jauhelihakastike perunat kurkkua tomaattia
To Pyttipannu kurkkusal tomaatti (perunat "eilisiä")
Pe Possunsuikalekastike riisi sal mehujätskit

Iltapalana ollut vispipuuroa, jugurttia/viiliä, kaakaota ja juustosämpylää. Mehukeitto. Omatekemiä sämpylöitä n kerran viikossa. Keittoa syödään yl kaksi päivää peräkkäin ja jälkiruokaa viikonloppuisin.

Ensiviikolla toivomuslistalla spagetti ja makkarakeitto. Viikonloppu on lapseton, joten en laita mitään, syön viikon varrella kertyneitä, kahvia ja leipää.

Niin.. ja punkkua :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läskisoosi kirjoitti:

Kysyi nuori yh minulta. Neuvoinhan minä. Siitä sain ajatuksen kysäistä, kuka tekee itse ruuat ja kuka ostaa valmiina kaupasta tai käy jossain pikaruokalassa syömässä. Asiahan ei muille kuulu mitenkään, on täysin hen koht, mutta kun usein arvostellaan meitä siitä ettemme tee ns kotiruokaa,
kysynpä kuitenkin.
Itse teen joka päivä ruuat kotona. Käyn korkeintaan 2 kertaa vuodessa hampurilaispaikassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu