Miksi kaikki on taas näin vaikeaa?

Demon, Ami ja Riku

Hei.. tulin lukeneeksi noita teidän kirjoittamia juttuja ja silmiini ja mieleeni osui kaikkein eniten se, että oli puhetta tuonti dobermanneista. Siis mielestäni koirallahan ei muutu kuin ulkonäkö, ei luonne muutu typistämisen yhteydessä mihinkään. Tietenkin on myös sellainenkin asia kuin erillaiset kanta isät, joita on ulkomailla ja suomessa, josta johtuu koirien luonne vaihtuvuudet. Verrataanpa vaikka rotikkaa, katsokaa ihan puhdasta suomalaista rotikkaa ja katsokaa sen jälkeen saksalaista, niissä on vissi ero. Saksalaisella koiralla on aivan erillainen tempperamentti kuin suomalaisella. Suomalaiset ovat osaksi pilannut koirien luonteita sillä, että entis ajan taistelukoirien luonne on liiskattu lyttyyn, eikä koira pääse toteuttamaan sitä mihin se on luotu. Tietenkään en ole sitä mieltä, että nyt pitäisi alkaa järjestää taistelu kisoja koirien kesken, vaan tarkoitan sitä, että jokainen perustaa oman mielipiteensä jotain koira rotua kohtaan. Itselläni on 3 koiraa ja jokainen on uros, eikä yksikään leikattu. Tulevat hyvin toimeen ja ongelmia ei ole kuin vieraiden urosten kanssa, kun kaikki kolme vartioivat omaansa ja se on yksi ja sama asia. Koirani ei käy toisten koirien kimppuun vaan antavat varoituksen jo ovella, ettei sillä koiralle ole asiaa kukkoilla tässä talossa ja koskaan ei ole suuria rähinöitä syntynyt. (huomioikaa, että varoituksella tarkoitan pientä murinaa ja karvojen nostelua) Jokainen voi mielessään miettiä, että miksi olen tätä mieltä ja miksi joku toinen on toista mieltä. Jokainen ihminen on yksilö, mutta sama pätee koiria, yksikään koira ei voi olla samallainen kuin joku toinen on. Ottakaa sekin huomioon.

0

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        106
        3781
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        120
        1050
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        131
        963
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        933
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe