Terveydelliset edellytykset alalle?

piiti

Olen tässä jo hieman aikaa mietiskellyt lähihoitajakoulutukseen hakeutumista, kunhan ensin valmistun merkonomiksi. Mitä tulisi ajatella noista terveydellisistä vaatimuksista alalle? Minulla on allergioita, atooppinen ihottuma todettu (joka ei tosin ole oireillut aikoihin) ja lisäksi on ollut masennusta, lähinnä elämäntilanteeseen liittyen. Onko esim. taipumus masennukseen este alalle? Lääkkeet on keksitty ja toimivat kohdallani hyvin. Koen itse olevani tasapainoinen maalaisjärjellä varustettu tyyppi. Kaupan ala on tavallaan ihmisten huoltamista sekin, mutta haluaisin auttaa ihmisiä enemmän kuin mitä siinä pystyy. Vanhukset ovat lähellä sydäntä.

2

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alalle : )))

      Masennuslääkkeet on hyvä juttu,kun ovat valmiina jo, ei aikaa tuhraannnu niiden hankintaan. Akkalaumassa joudut kummiskin koville, "herkkää" ei edes kukaan puolusta olet vapaata riistaa.. tsemppiä alalle : ))) (ps. itse vaihdoin masennuslääkeet hoito- töineen johonkin paljon kivempaan ........ Ihan naurattaa kun on niin kiva olo ilman lääkkeitä ; ) ja mietin niitä ilkeiliöitä siellä k...aa huuhtomassa

      • kollega minäkin

        Monella tutulla hoitajalla on mielialalääkkeitä, unilääkkeitä ja rauhoittavia.Ihmisiähän ne hoitajatkin on.Eräs on jopa antabus lääkityksellä, omasta tahdostaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe