"Hajutunnistus apuna tapon yrityksen selvittämisessä
18.11.2005 15:14
Mies tuomittiin Savonlinna käräjäoikeudessa tapon yrityksestä neljäksi vuodeksi vankeuteen mm. hajutunnistuksen avulla.
Savonlinnan käräjäoikeus tuomitsi perjantaina 23-vuotiaan Terno Gunnar Allan Blomeruksen tapon yrityksestä neljäksi vuodeksi vankeuteen. Jutun ratkaisussa käytettiin hyväksi muun muassa hajutunnistusta, jolla osoitettiin yhteys tekovälineen ja tuomitun välillä.
Savonlinnalaista miestä lyötiin hedelmäveitsellä ryyppyporukassa elokuussa Savonlinnassa. Uhriin osui kymmenen veitseniskua, joista suurin osa rintakehän alueelle. Varsinaisen hengenvaaran aiheutti kuitenkin kyynärtaipeeseen osunut lyönti, joka vaurioitti valtimoa ja aiheutti voimakkaan verenvuodon.
Haju sulki naisen pois epäiltyjen listalta
Käräjäoikeuden mukaan tekijän täytyi olla Blomerus. Paikalla ei ollut muita kuin vastaaja ja 21-vuotias savonlinnalainen nainen. Hajutunnistus sulki naisen pois laskuista. Oikeus katsoi myös, ettei hento nainen olisi edes kyennyt tekoon. Uhrin verta löytyi myös tuomitun kengistä.
Blomerus kiisti syytteen, koska ei muistanut tapahtumia, eikä näin ollen voinut myöntää tapon yritystä. Hän oli juonut useita päiviä. Mies ja nainen poistuivat asunnosta teon jälkeen.
Syyttäjä vaati naiselle rangaistusta heitteillepanosta. Oikeus kuitenkin hylkäsi syytteen, sillä käsivarteen osuneen iskun hengenvaarallisuutta ei voinut yleisen elämänkokemuksen pohjalta ennalta aavistaa. Nainen kiisti syytteen ja kertoi, ettei oman sekavuustilansa vuoksi edes ymmärtänyt mitä huoneistossa tapahtui.
Tuomittu määrättiin maksamaan uhrille 3 000 euroa kivusta ja särystä sekä 1 900 euroa pysyvästä kosmeettisesta haitasta."
http://www.iltalehti.fi/2005/11/18/200511183748231_uu.shtml
Manne ei pääse hajustaan?
EIKÄ TÄPLISTÄÄN
4
1353
Vastaukset
- mää vaa
Miten Manne voi kiistää teon kun ei muista tapauksesta eikä päivästä mitään ? - Helvetin huono ja typerä puolustus.
- Jxkekdj
Täh? Itse varmaan heti myöntäisit tapon yrityksen, vaikka mitään et siitä muistaisikaan. Kas kun muöntämisen ja kiistämisen välillä ei ole mitään nykäsmäistä "ehkä puukotin ehkä en" vaihtoehtoa. Joko myönnät teon tai kiistät sen.
- valitsee-nimimerkki
haisevat
- akekäle
Hevonpaskalle ja hielle. Hiki tulee työstä, vitsi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655293- 644287
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204281- 513670
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443520Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv352817Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232586
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435