Mulla on uusi Windows XP,enkä tiedä miten tästä saa tekstiohjelman käyttöön,että voisi käyttää kirjoituskoneena.Viitsisikö joku neuvoa?
Neuvokaa mua
Tyhmeliini
5458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
KÄYNNISTÄ-valikko -> KAIKKI OHJELMAT -> APUOHJELMAT -> MUISTIO. Siinä on se perinteinen notepad ensihätään. KÄYNNISTÄ-valikko -> KAIKKI OHJELMAT -> MICROSOFT OFFICE tai MS-WORKS -> WORD on se Microsoft Word, mikäli sinulla sellainen on siinä koneessa. Netistä saat ladattua esim. ilmaisen Open Officen, joka on käytännössä aika samanlainen kuin MS-Word.
Valitse:Käynnistä/ohjelmat/Apuohjelmat/WordPad.
Sieltä löytyy kirjoitusohjelma ellet ole muuta ohjelmaa ladannut oneeseen. Hyvää viikonloppua!
Koneeltasi löytyy Wordpad.exe tekstinkäsittelyhjelma. Löytyy c:\windowsin alakansiosta.Laita haku.
Apu löytyi,kiitti kaikille ja kivaa viikonloppua.
...hiukan: varkkiz aloitti, minä jatkan: Open Office on täysiverinen toimisto-ohjelmisto, jolla pärjää kaikissa tilanteissa.
Ainoa rajoitus on mielen totuttaminen uuteen tapaan tehdä sama lopputulos kuin tutulla ja turvallisella.
Jos kiinnostaa, niin latauslinkki on tässä:
http://fi.openoffice.org/lataa.html#asennuspaketti
Ota käyttöjärjestelmääsi vastaava paketti ja asenna ohjeiden mukaan.
-T