on ihmeellistä kun nämä traktorit peräkärryt saa haitata liikennettä....Öljytie valaisematon ja rajoitus 80 ja eikun kaveri vetää letkaa perässä välittämättä takanaolevista rekoista ym autoista. Vaikka mahd välillä päästää ohi pysäkillä seisten, mutta ei.Umpiluuta kai aivojen tilalla...
että näin Sipoossa
maanteiden ässät
12
2368
Vastaukset
- jontikka
kalliimmat kamppeet kuin sulla.Silloin omistaa tienkin.
- mutta
kun mitkään liikennesäännöt eivät kehoita heitä menemään pysäkille sen takia että takaa tulevat voivat ohittaa.
Huom. sama on tyyli täällä pohjoisemmallakin suunnalla.näitäkin on aika lailla, jotka ei seuraa peilistä takanatulevaa liikennettä
ja väistä levikkeelle, asenteessahan sitä olis korjaamista aika monella, myös autoilijoillakin.
Taitaa se jossain säännöissä ollakin, sen ohituksen helpottaminen sanottu.- Matias83
kawasaki250 kirjoitti:
näitäkin on aika lailla, jotka ei seuraa peilistä takanatulevaa liikennettä
ja väistä levikkeelle, asenteessahan sitä olis korjaamista aika monella, myös autoilijoillakin.
Taitaa se jossain säännöissä ollakin, sen ohituksen helpottaminen sanottu.Mun puolesta joutavat ajaa takana jos eivät ohi pääse ilman erikoistoimia:P Varsinkin rekkamiehiä on mukava vähän kiusata kun kääntyy vaikka jonku risteyksen vähän turhan hitaasti ja rekka takana...xD Maanviljelijöiden maillehan ne tiet on aikanaan tehtykin.
- tehoton auto???
Onko sulla tehoton auto, kun et pääse edes traktorista ohi? Mene töihin ja osta parempi auto!
- newporvoo
ajeleppa öljytietä joku kerta Sipoon suuntaan, tiedät mitä tarkoittaa jos rekkaa ym jonossa. Tehoja vaikka onkin niin älli päässä ohituksissa.
- Pulti Bois
newporvoo kirjoitti:
ajeleppa öljytietä joku kerta Sipoon suuntaan, tiedät mitä tarkoittaa jos rekkaa ym jonossa. Tehoja vaikka onkin niin älli päässä ohituksissa.
olette nähneet tai kuullet, että kuorma-auto, karavaanari, asuntoauto tai muu sellainen joka saa ajaa 80km/h on tiellä jolla on 100km/h rajoitus, väistänyt pysäkille tai muuten edesauttanut takatulevan jono ohitusta?
Entä henkilöauto, joka vetää perävaunua? Ei koskaan, jos nyt edes ajavat max. 80km/h. Niillä ei tunnu olevan tiedossa tuota 80 ollenkaan!
Öljytiellä ajetaan jonossa siellä ei montaa ohituspaikkaa ole. - että,
newporvoo kirjoitti:
ajeleppa öljytietä joku kerta Sipoon suuntaan, tiedät mitä tarkoittaa jos rekkaa ym jonossa. Tehoja vaikka onkin niin älli päässä ohituksissa.
Älliä ja kukkia.
- joo
Sitten kun on kuski joka yrittää aina kun mahdollista väistää niin eipä siitä sitten kukaan välitä, mutta valittaa jaksaa aina.
Kun koko ajan pomppii pois tärkeämmän tieltä niin ei siinä matkanteko edisty hevon v***** ja turvallisuusriski sekin kun koko ajan yrittää taas ehtiä muiden mukaan. - kohteliaisuus
Usein ihmetyttää asenne, että traktorista on päästävä vaikka verenmaku suussä edelle.
On huomattava, että traktorikuski ei ajele huvikseen ja jos laki ja kamppeet sen sallisi lasettas ainakin 150 km / h.
Sen sijaan siellä pirssin ratintakana on jeppe, joka on vain viihdyttämässä itseään ja haluaisi kaahata kovempaa, vaikkei ole kiire minnekkään.
Tämäkin on nähty, kun ajan linjaautopysäkille ja päästän jonoa edelleni, niin jokainen kynnellekykenevä yrittää päästä eteeni, eikä päästä traktoria sieltä levikkeeltä pois, pistää vituttaan tuo kohteliaisuus, että ajellaan vaan liikennesääntöjen mukaa.- Pultti Bois
Traktorin perässä jos on jokin hinattava laite. Se on yleensä niin iso, ettei sen taakse nää peruutuspeileistä mitenkään. Peilejä ei voi niin leveälle asentaa. Ne osuisi heti johonkin. Nämä sankarit kun ajavat ihan sinne perään, peilien katveeseen! Tämä on taivahan tosi. Pitäisi ajaa siellä ~40 metrin päässä niin tr. ohjaamoonkin näkyisi. Sama koskee leikkuupuimureita.
Tämä turvaväli on myös pidettävä ettei aja tr. perään. Jos se sittenkin väistää pysäkille. Tr. 40km/h vauhdista 12 tonnin kuormalla on jarrutusmatka pitkä, että saa sen tr. ja hinattavan laitteen siihen bussipysäkille osumaa ja pysähtymään. Jos on liukas keli on otettava viimeiset 20 metriä ihan 10 km/h. Bussipysäkit on talvella usein todella liukkaita. - boismanit
Pultti Bois kirjoitti:
Traktorin perässä jos on jokin hinattava laite. Se on yleensä niin iso, ettei sen taakse nää peruutuspeileistä mitenkään. Peilejä ei voi niin leveälle asentaa. Ne osuisi heti johonkin. Nämä sankarit kun ajavat ihan sinne perään, peilien katveeseen! Tämä on taivahan tosi. Pitäisi ajaa siellä ~40 metrin päässä niin tr. ohjaamoonkin näkyisi. Sama koskee leikkuupuimureita.
Tämä turvaväli on myös pidettävä ettei aja tr. perään. Jos se sittenkin väistää pysäkille. Tr. 40km/h vauhdista 12 tonnin kuormalla on jarrutusmatka pitkä, että saa sen tr. ja hinattavan laitteen siihen bussipysäkille osumaa ja pysähtymään. Jos on liukas keli on otettava viimeiset 20 metriä ihan 10 km/h. Bussipysäkit on talvella usein todella liukkaita.Nyt puhui jeppe asiaa.
Ja ei se pysäkiltä takaisin liikenteensekaan lähteminen mitenkään raketinlailla onnistu. Kuski kiihtyy enemmän kuin tr. painavalla kuormalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332306- 1231946
- 771601
- 1601232
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671217- 481053
- 611046
- 661028
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t30930Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927