negatiiviset Porvoolaiset

Seurailen paljon näitä keskusteluja ja en ihmettele yhtään, ettei Porvoo kehity jos sen asukkaat ovat tosiaan niin negatiivisia kaikille asioille kuten tällä palstalla ilmenee, esim. hän joka kyseli valkoista kissaa joutui varmaankin ihmettelemään miksi asia muuttui rasistiseksi. Samanlaisia outoja käännöksiä esiintyy tällä palstalla, ihankuin ei osattaisi keskustella asioiden oikeilla nimillä, vaan kaikki pitää aina kääntää kielteiseksi, sekä aina syytetään ruotsinkielisiä päättäjiä jos jokin ei mene oman mielen mukaan. Ei pidä ihmetellä jos mikään ei mene eteenpäin jos ei tosiaankaan osaa ajatella asioista positiivisesti, se on taito kun sen oppii huomaa myöskin kuinka monet asiat toteutuvat.
8868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ai että väität kirkkain silmin, että RKP on hoitanut asiansa tällä paikkakunnalla niin hyvin, että paikkakunnan kehitys ei siitä syystä ole jumiutunut ihan täysin?

Kyllähän paikkakunnan kehitys on pysähtynyt siihen, että mitään ei haluta muuttaa, luullaan, että elämä voi jatkua turvallisena, koska se on sitä aina ennenkin ollut. Ei tajuta, että maailma muuttuu. Ainakin Porvoon ulkopuolella.

Paikalliset päättäjät omasta mielestäni ovat leipääntyneitä. Kukaan ei uskalla/viitsi/halua sanoa omaa kantaansa, koska pelkäävät leimaantuvansa.

Koko Porvoon kehitys on pysähtynyt jo aikapäiviä sitten. Missä ovat muiden kuntien havittelemat automarketit, kauppakeskukset yms. verorahantuojat? Ja missä muualla puhutaan vieläkin Elannon talosta, vaikkei koko Elantoa ole ollut olemassa enään viiteenkymmeneen vuoteen..?

Äänestä
  • Ei ihme että keskustelu saattaa vääntäytyä kissoihin. Porvoon Empire-keskusta muunmuassa kuhisee irtokissoista.
    Muutoin on muuten aikasen positiivinen kaapunki tämä verrattuna moneen muuhun, olkoonkin et päättäjät istuvat vielä kabineteissa miettien mitä tehdä muuttotulvan kanssa.

    Äänestä

  • on kehittynyt todella paljon esim. seitsemän vuoden aikana! Asun muualla ja käyn Porvoossa perheen/kavereiden luona.

    Ei meinaa tunnistaa pikku Porvoota enää entisekseen. Uusia naamoja on todella paljon ja taloja rakennetaan sinne tänne. Tässä vain muutama esimerkki.

    Se, ettei nähdä kehitystä, voi johtua sokeudesta. Ulkopuolinen näkee kyllä kehitystä!!!!

    Toivottavasti Helsingin kehitys ei siirry Porvooseen, se on kuitenkin pikkukaupungin maineessa ja se saattakin olla sen voitto?!

    Äänestä

elä yleistä. Ei kaikki porvoolaiset ole negatiivisia. Tosin ei niitä potiivisia tänne kaupunkiin montaa taida mahtua mutta silti.

Äänestä

että aika usein on kyse provosoinnista tai suoranaisesta vedätyksestä. Jotkut tykkäävät aprillipilailla året runt. Luulevat olevansa vielä fiksujakin, kun joku ottaa nuo ylilyönnit tosissaan.

En väitä, että tuollainen asioiden "karrikointi" olisi aiheetonta. Usein nissä on "totta toinen puoli", joskus enemmänkin...

Äänestä

että nämä negatiiviset kirjoitukset täällä palstalla ovat vain pienen, mutta sitäkin "äänekkäämmän" porukan ajatuksia? Itse ainakin uskoisin niin.

Äänestä

Olen luonteeltani melko positiivinen ihminen ja voin jopa suoraan tunnustaa, mitä puoluetta äänestän seuraavissa vaaleissa. En pelkää leimaantumista ynnä muuta, sillä ne jotka leimaavat, eivät ole sinuja itsensä kanssa ja tekevät kaikkensa, jotta muilla olisi huono olla. Sellainen pönkittää heidän itsetuntoaan. Koulukiusaaja toimii aivan samalla tavalla.

Jos joku kysyy minulta suoraan, mitä puoluetta äänestän, vastaan totuudenmukaisesti. Mutta silloin herääkin kysymys, olenko minä alempi-arvoinen silloin? Jos muiden mielestä olisin huonompi ja alempi-arvoisempi, se ei kiinnosta minua pätkääkään! Onhan minulla kuitenkin ihana perhe ja suku, jotka rakastavat minua sellaisena kuin olen ;)

Äänestä
  • Puhut paljon, mutta sanot vähän...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnimanni kirjoitti:

Seurailen paljon näitä keskusteluja ja en ihmettele yhtään, ettei Porvoo kehity jos sen asukkaat ovat tosiaan niin negatiivisia kaikille asioille kuten tällä palstalla ilmenee, esim. hän joka kyseli valkoista kissaa joutui varmaankin ihmettelemään miksi asia muuttui rasistiseksi. Samanlaisia outoja käännöksiä esiintyy tällä palstalla, ihankuin ei osattaisi keskustella asioiden oikeilla nimillä, vaan kaikki pitää aina kääntää kielteiseksi, sekä aina syytetään ruotsinkielisiä päättäjiä jos jokin ei mene oman mielen mukaan. Ei pidä ihmetellä jos mikään ei mene eteenpäin jos ei tosiaankaan osaa ajatella asioista positiivisesti, se on taito kun sen oppii huomaa myöskin kuinka monet asiat toteutuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu