Moro! autoni V6 Mondeo vm.97 ja olen miettinyt vesipumpun vaihtamista.Autolla ajettu 188tkm.Mistä tuon tietää suurinpiirtein, että se on vaihtokunnossa?Paljonkohan tuo maksaisi eli osat ja työn hinta korjaamoilla.
Onko isokin homma eli onko helppo vaihtaa vai vaikea.Samoin tuo laturin hihna kannattaako se vaihtaa samalla eli pitääkö purkaa paljon,se tulisi siinä samalla.Kannattaako vaihtaa molemmat yhtäaikaa jos se työn hinta tulisi melkein siinä samalla.
Onko isokin homma eli onko helppo vaihtaa vai vaikea.Samoin tuo laturin hihna kannattaako se vaihtaa samalla eli pitääkö purkaa paljon,se tulisi siinä samalla.Kannattaako vaihtaa molemmat yhtäaikaa jos se työn hinta tulisi melkein siinä samalla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei varmaan vaikuta työn hintaan alentavasti, kun laturinhihna ja vesipumppu sijaitsevat vastakkaisissa päissä moottoria.
vaikak Alfamerin korjausopas. Sieltä selviää mitkä hommat kannattaa tehdä yhtäaikaa. Itselläni on 180 tuhatta ajettu Mondeo, eikä tuohon ole tarvinnut vielä vesipumppua vaihtaa.
lämpömittaria silmällä, ettei pääse moottori ylikuumumaan. Nimittäin kokemuksesta voin kertoa, että kun se vesipumppu pettää niin lämmöt nousee tosi äkkiä ja vain nopeasti reagoimalla välttää isomman remontin.
Mulla meni kesällä, huomasin vaan moottoritiellä yhtäkkiä että lämpömittarin neula oli jo reilusi yli asteikon lopun. Pysäytin välittömästi seuraavalle rampille ja auto hinaukseen. Onneksi ei tullut mitään vaurioita vaan merkkiliikkeessä vaihtoivat uuden pumpun. Taisi maksaa himpun verran yli 300 euroa. Halvemmallahan se muualla olisi kuntoon saanut, mutta ei tuokaan pahalta enää tuntunut kun muuta ei siinä onneksi kuitenkaan särkynyt. Auto on siis 97 mallin V6 Mondeo ja kilometrejä alle 140 tkm.
Maailmalla tuntuvat vaihtavan originaalin muovisiipisen pumpun tilalle metallisiivikolla varustettua mallia, mutta ei ainakaan fordilla sellaista ollut tarjolla. Esim tuolla www.fordmondeo.org sivustolla asiasta on paljonkin juttua.
Koskeeko tuo ongelma myös uudempia Mondeoita?
Ostin nimittäin juuri vm. 2002 mallisen pelin jolla ajettu n. 100000 km, pitääkö olla huolestunut tästä vesipumppuasiasta?