Meinaatteko jatkaa merkkikorjaamolla huoltokäyntejä takuun umpeuduttua ? Melko tyyristä puuhaa on ollut ja aika usein 15000 km:n välein vähint. 130 €....
Corollan takuu menossa umpeen
Ari
173841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kuin öljyn vaihdot pikahuollossa ja sitten ison huollon remmin vaihtoineen.
Itse ajanut yli 200 000 km ja viimeksi käytetty merkkihuollossa jossain 60 000-70 000 km:n paikkeilla.
Autostasi mittarivaloja pimeänä, jarrulevyt lopussa, takajarrut jumissa, jarrunesteet vaihtamatta, jäähdytinnesteet vaihtamatta, koritakuu ei voimassa, mitä muuta?
eikä missään muussakaan pajassa huollettu auto pariinsataan tuhanteen. Öljyt ja suodattimet olen vaihtanut 15 tkm välein. Ilmansuodattimen pari kertaa. Tulpat kestää yli 100 tkm. Jarrukengät taakse olen vaihtanut, jarrunesteitä en koskaan, pari mittarinvalon poltinta ja ajovalon polttimon sekä käsijarrun vaijeria herkistellyt. Monitoimihihnan kiristysrullan laakerin vaihdoin. Pakoputken takapöntön ja sitä edeltävän osan. Ilmastointiin lisätty pari kertaa ainetta (15 e/kerta). Ruostetta ei pisaraakaan vaikka auto 13 vuotta vanha. Että onkohan tuo huolto niin välttämätöntä? Minun merkkikin on vielä Pösö ja Tojon pitäisi olla vielä luotettavampi.
jakohihna vaihdettu kaksi kertaa ja monitoimihihna kerran. Itse olen vaihtanut. Noi unohtui.
90-luvun alkupuolen Tojot alkavat olla siinä ja siinä, kannattaako tehdä enää mitään.
Korroosio vie Tojon pellit.
Pösö on aivan toista luokkaa. Niitä kannattaa ilman muuta korjailla ja pitää kunnossa. Pellit ja perustekniikka on erittäin kestävää.
Edulliseksi tulee, jos on paikka missä itse pystyy tekemään huollot/rempat ja on myös sellaista taitoakin hyppysissä. Hyviä kilometrejä sinulle ja pösöllesi.
Mutta asiaan,
et näytä paljoa tietävän,
ilmansuodatin kannattaa vaihtaa mieluummin ennen kuin jälkeen huoltoajan, syy, polttoaineen kulutus lisääntyy.
Samoin jos ei oteta huomioon työn hintaa, kaikissa autoissa kannattaa vaihtaa tulpatkin alle puolessa välissä vaihtoaikaa.
Molemilla bensankulutus lisääntyy 2-3 dl/100km aina ja varsinkin kylmällä ja kaupunkiajossa lähelle puoltakin litraa.
Eli säästö menee nousevalla kulutuksella?
Vanhoja joissa kaikki paikat ovat kuluneet, eikä saa enää säätöjä paikalleen, on huolto vieläkin tärkeämpää.
Kestävyyttä en lainkaan epäile, minäkin ostin lapsilleni ekaksi harjoitusautoksi 380 000 km ajetun Corollan ja ajoimme ongelmitta yli 40 000 km, jolloin katkesi nokkahihna.
Ja kuu on juustoa.
Nykyään saa takuunalaisen autonkin huollattaa muualla kuin merkkikorjaamossa ja tulee paljon halvemmaksi
Enpäs tiennytkään tuota... Kannattaisi varmaan kysellä ja kilpailuttaa tuossakin sitten..
Ehkä tuo merkkiliikkeessä huolto ei ole niin välttämätöntä vaikka ihan tahansa nyrkkipajaankaan ei kai kannata viedä. Ei kai niillä ole tarvittavia välineitäkään näiden tietokonepalikoiden huoltoon.
Todellakaan ei tarvi käyttää merkkikorjaamoa, valtuutettu tai muukin asiallinen korjaamo käy. Ja hintakin on ihan toinen. Merkkiliike velottaa jo yli 100 € pelkästä öljynvaihdosta, mutta pikahuollossa 30-40 €.
Työtunnit tojolla 63€, AD-ketjulla 44€. Mieti siis haluatko maksaa merkkilikkeessä kaikista asioista 50-100 % liikaa.
Onkos kellään kokemusta sitten siitä, kun myy muualla, kuin merkkihuolloissa huolletun auton takaisin toyota liikkeelle. Eli esim itse pidän autoa tasan 3v, eli kun takuu loppuu, niin on vaihdon aika. Koska seuraava auto on ehkä myös Toyota, niin vaihtoautokin menee samaan liikkeeseen, missä huollot olisi tehty. Onko tästä tullut äpinää myyjiltä, kun vaihtaa autoa, eikä ole huoltanut merkkiliikkeessä? Tietenkään ei pitäisi tulla, mutta se ei kerro totuutta tosimaailmasta..
No tojotoista ei ole kokemusta, mutta volkkareista on. Uutta ostatellessa merkkiliikettä Iisalmessa ei ois voinut vähempää kiinnostaa se että auto oli lähes koko historinsa ajan korjattu ja huollettu merkkiliikkeissä. Merkkiliikkeen vaihtotarjous vokkelosta oli 2.000 e alle sen mitä muiden merkkien edustajat tarjosivat vaihdossa. Huollossa jaksoivat kyllä aina puolustaa törkeitä hintojansa mm. auton arvon säilymisellä. .
Neljä vuotta sitten vaihdoin merkkiliikkeessä 200tkm ajetun vm.97 diesel-Venton farkku-Golfiin. Sain Ventosta huippuhyvityksen, vaikka huollot olin tehnyt siihen itse eli yhtään leimaa ei huoltokirjasta löytynyt, ainoastaan omia puumerkkejäni. Auto oli myyty seuraavana päivänä n.1000€ hyvityshintaa kalliimmalla eteenpäin.
Jos jossain muualla huollattaa.
kannattaa olla läsnä kun huolletaan.
Laittavat usein aivan halpaöljyjä,
puhdistavat vain suodattiman päältä,
eivätkä erityisemmintarkasta alustaakaan.
heillä on asenne ei uudessa mitään vikaa ole.
myös ovat kiertäneet öljypohjan ropun liian tiukalle ym.
Mutta siitä vaan jos hinta ratkaisee.
Takuu huollot merkki korjaamossa oliko ne 30000km, 60000km ja 90000 muut huolto kirjaan merkityt voi itsekkin suorittaa.
Jos vaihdat itse öljyt ja
tulee ongelmia moottoriin,
ei kannata toivoa mitään.
Kyllä on todistamista jos on kyseessä isompi asia.
Kuka tietää mitkä öljyt olet laittanut ja jos kone on alkanut esim. kuluttamaan öljyä, olet vaihtanut uudet ja lailliset kiireesti.
Mutta jos riskin haluat ottaa että mitään ei tapahdu.