Eli tiedustelen vaan monellako on ransanbulldog!? Itellä on ja tämä yksilö on hyvin valloittava persoona. Oikea pikkupiru:) Tässä se nyt tuhisee mun sylis..on se niin söpö! Kertokaa kokemuksia ranskisten kanssa elämisestä. olis ihan kiva lukea:)
moi ranskisäipät
pollyanna
3332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
riittaa taallakin, poju melkein puolivuotias. Elavainen , seka nopea oppimaan, parittomina paivina tottelee parillisina ei niinkaan, eli aika omapainen.
Täällä tuhisee kohta 7kk vanha ranskis neiti.
Osaa tämäkin neiti olla oikea piru välillä,
mutta niin valloittava persoona,ettei voi kuin ihailla.....
Meidän perheestä löytyy mopsin lisäksi kaksi ranskanbulldoggia "Lyly" 4.v ja "Emma" 2.v
Uros huomattavasti itsepäisempi. Kokeili nuorempana ihan todenteolla kuka talossa "kingi".
Hyvin sosiaalisia molemmat. Löytyy paljon koirakavereita.
Uros aina välillä unohtaa olevansa vain 14 kg painoinen. Tuppaa olemaan tarvetta pullistella toisille uroksille. Tytöistä kyllä tykkää paljon.
Narttu taasen kuvittelee välillä olevansa sokerista. Sateella saa kantaa sylissä kun ei halua kastua.
Erittäin reippaita syömään, terveinä pysynyt molemmat ja varsin energisiä pikku kavereita.
Ranskismaista tuhinaa ja pärinää tulee työpäivän aikana ihan ikävä.
Nyt jo edesmennyt urokseni "Tarmo" (1994-2003) oli kulmakunnan kovin kundi joka rakasti isoja tyttöjä. Jaksoi hauskuuttaa meitä loppuun asti omilla hassuilla ilmeillään ja koko olemuksellaan. Sydän ei enää kestänyt herran mukana.
Kaiken kaikkiaan mahtava rotu joka vie mennessään. Ranskis ei kaikille sovi ihan jo pelkästään tuhinan, pörinän ja omien oikkuilujen takia. Ranskanbulldoggi on pieni koira suurella egolla varustettuna.