Meille kävi eilen typerä vahinko. Olimme juuri syöneet, kun lähdimme koko porukka katsomaan ilotulitusta ja kauppoihin. Sera jäi kotiin...
No hellan päälle unohtui kaksi kanankoipea..
Ja haukku ne oli siitä huitassu poissaollessamme.. Ei ollu kuin rasvainen tahra matolla.
No mietittiin et joo ei ole tukehtunu. Nyt sit aloin miettimään että jää jonnekkin suolenmutkaan kiinni luunpala ja puhkoo suolen.
Kertokaas viisaammat. Onko aihetta vielä huoleen tästä kulunut nyt 15h..
kanan luut
5
564
Vastaukset
- mmh78
Kanan luut ovat kuulemma kuin hiomaton lautalankku,eli tikkuja siitä voi helposti saada suoliston seinämiin.Vaara on olemassa mutta seuraile tilannetta.Tarkista varalta ulosteet,jos alkaa verta näkyä niin kysy vaikka lääkäriltä tarkemmat toimintaohjeet.
Kyllähän ne luut aika kauan suoliston läpi kiertävät eli 15tuntia ei vielä ole aika eikä mikään.Mutta jos koira on oma itsensä niin eiköhän kaikki ole ok=) - mindetys
koira reagoisi jo jotenkin jos luut vaivaisi.
- ei sietänyt
isommat koirathan ainakin oksentaa hyvin helposti jossain vaiheessa ongelmien tulessa.minun koiralla ei sulanu luut koskaan sattui joskus niitä löytään, ja sai palasiks "kananluut".
- harmaaseranzu
eipä ole haukkua vaivannut ihan hyvin voi. Mäkin muistan että penskana söivät meidän koirat kananki kuut.. Eikä mitään onkelmia..
- Cindy85
harmaaseranzu kirjoitti:
eipä ole haukkua vaivannut ihan hyvin voi. Mäkin muistan että penskana söivät meidän koirat kananki kuut.. Eikä mitään onkelmia..
Ei varmaa hätää nyt, mutta ei kannata syöttämällä alkaa syöttää niitä kananluita. Saattaa huonolla mäihällä puhkasta suolen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774