Olen kerännyt tietoja noin 800 nimeä.
Lisää yhteyksiä saapi tulla, minulta saa tietoja jo tiedossaolevista nimistä.
Tiedot tallennettu Suku Jutut ohjelmalla
Tietoja Vuorimäen/Kangasmäen suvusta
16
2437
Vastaukset
- Ismo
Olen etsinyt myös Lemin Vainikkalan Kangasmäkiä 1500-luvun puolelle asti. Ovatkohan samoja?
- reinoka
Kangasmäen/Vuorimäen suvusta menevät saamani tiedot 1744 syntyneeseen Koukkulammiin, s. Ruovedellä
Sittemmin muuttivat Tiuran taloon Ruovesi/Pohjaslahti, sitten Vuorimäen taloon Pihlajavedelle, nykyistä Keuruun kaupunkia.
Olen ollut reissussa joten tulee harvoin oltua tämän koneen luona, hankittava kannettava värkki. - A. Ruusunen
reinoka kirjoitti:
Kangasmäen/Vuorimäen suvusta menevät saamani tiedot 1744 syntyneeseen Koukkulammiin, s. Ruovedellä
Sittemmin muuttivat Tiuran taloon Ruovesi/Pohjaslahti, sitten Vuorimäen taloon Pihlajavedelle, nykyistä Keuruun kaupunkia.
Olen ollut reissussa joten tulee harvoin oltua tämän koneen luona, hankittava kannettava värkki.Onkos tämä Reino Kangasmäki, s. 2.7.1916 samaa sukua? Painissa menestynyt jne?
- reinoka
A. Ruusunen kirjoitti:
Onkos tämä Reino Kangasmäki, s. 2.7.1916 samaa sukua? Painissa menestynyt jne?
Vähäkyrössä on kyllä syntynyt Nestori Kangasmäen jäkeläisiä jotka ovat syntyneet 1906-1917 välisenä aikana, mutta kysymääsi henkilöä en tiedä.
Kiitos mielenkiinnostasi, jos uutta ilmenee, olen kiitollinen tiedoista. - erppo
reinoka kirjoitti:
Vähäkyrössä on kyllä syntynyt Nestori Kangasmäen jäkeläisiä jotka ovat syntyneet 1906-1917 välisenä aikana, mutta kysymääsi henkilöä en tiedä.
Kiitos mielenkiinnostasi, jos uutta ilmenee, olen kiitollinen tiedoista.Hei taas! Huomasin äsken kun jo olin laittanut edellisen viestin tämän. Mummoni on tämän Nestorin Tytär.Ensimmäinen niistä.
- rka1
Tässä Lemin Vainikklan sukua, pappani Viljami Kangasmäki ja Esteri Kangasmäki, olen R Kangasmäki, onko sukutaustatietoa??
- erppo
Hei!
Mistäpäin nämä sinun Vuorimäki/Kangasmäki ovat?Sillä mummoni oli Kangasmäki.Ja hänen isänsä jne.myös :He olivat Keuruulta. - hannuset
Ovatko Abraham Mattssonin jälkeläiset sitten samaa sukua ?
Multialla on yksi Kangasmäen Abrahamintytär mennyt avioon Hannuseen.
Alla hänen perheen tiedot.
Hannunen, Sakari (. Äiti: Matintytär, Johanna) s. 27.02.1844 Multia. k. 03.02.1912 Multia.
1. puoliso Hannunen, Selma, Kangasmäki s. 05.10.1843 Multia. k. 21.04.1913 Multia.
Isä: Kangasmäki, Abraham, Mattss. s. 10.07.1802.
Äiti: Kangasmäki, Hedvig, Ericsdr. s. 18.12.1805.
Lapset:
1) Thilda ) s. 07.08.1872 Multia. k. 06.04.1935 Multia.
2) Ida () s. 31.08.1875 Multia. k. 13.07.1949 Multia.
3) Hilma () s. 26.12.1877 Multia. k. 15.04.1954 Multia.
4) Elina () s. 03.11.1880 Multia. k. 05.04.1962 Multia.- Reino Kangasmäki
Eivät tiettävästi ole samoja Kangasmäkisiä.
- S. Kangasmäki
Hei!
Vasta nyt innostunut etsimään sukuani. Isoisäni isä on Manu Kangasmäki ruovedeltä, mahtaako olla saamaa sukua?- Tättä
Minun pappani sekä isäni veli olivat Manu Kangasmäki ja Ruovedeltä. Kukas sinä S. Kangasmäki olet, ollaanko sukua?
- rka1
Tättä kirjoitti:
Minun pappani sekä isäni veli olivat Manu Kangasmäki ja Ruovedeltä. Kukas sinä S. Kangasmäki olet, ollaanko sukua?
Meidän sukua löytyy Lemiltä Vainikkalasta Viljami Kangasmäki oli pappani, onkos Ruoveden Kangasmäkeläiset sukua??
- s.kangasmäki
Tättä kirjoitti:
Minun pappani sekä isäni veli olivat Manu Kangasmäki ja Ruovedeltä. Kukas sinä S. Kangasmäki olet, ollaanko sukua?
Luultavasti ollaan jotain sukua :D Kuka se sinä olet?
- rka1
Lemin Vainikkalan Kangasmäkeläisiä, pappani Viljami Kangasmäki onko sukutietoa eteenpäin, ter r kangasmäki
- Marya1
Onko sukutietoja eteenpäin Lemistä Aatami kangasmäestä? Syntynyt 1800 luvun lopulla.
- Anonyymi
Olen näemmä Sandra Kangasmäen sittemmin Järvinen ja myöhemmin Korpela jälkeläinen. Mummini oli Rosa Korpela joka oli Sandran tytär s.1916v. Ruovedeltä kotoisin.
t.Anita S.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847