mikä idea..

vero

olen miettinyt että mikä idea on tossa koiraverossa?! eihän hevosistakaan makseta asuinkunnalle veroa,niin miksi koirista pitäisi?! ja jos koirista joutuu maksamaan,niin miksi ei sitten samalla kaikista lemmikkieläimistä? en ymmärrä...

10

1451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmille suomalaisille

      Tuolla maailmalla,kun kerroin että Suomessa
      on koiravero.

      Ei missään muualla tuollaista erästä typerää veroa olekkaan.

      Itselläni on koira ollut 25,vuotta enkä ole koskaan maksannut enkä aijo maksaa tulevaisuudessa myöskää.

      Kyllähän täällä saisi maksaa vaikka mitä veroja ymm: jos näitä kusipäisiä herroja alkaa kuuntelemaan.

    • Ollut jo 8 vbuotta koira enkä ole ikinä maksanu veroja siitä enkä aio minkähänlaisen rangaistuksen siitä saa jos jää kiinni. Ihmettelen myös kun koskaan ei olla pyydetty näyttämään koiraverotodistusta.

      • jtu

        Pitää maksaa kaksinkertainen vero niiltä vuosilta jolloin koira on veroa kiertänyt.

        Itsekään en silti ole maksanut, enkä aiokaan. Fakta on, että Helsingissä alle puolet koiraveroista menee koirapuistoihin ja paskankeruuseen. Suurin osa niistä rahoista menee muuhun siivous- ja ylläpitotoimintaan. Eli meitä kusetetaan, älkää maksako!


      • AINA
        jtu kirjoitti:

        Pitää maksaa kaksinkertainen vero niiltä vuosilta jolloin koira on veroa kiertänyt.

        Itsekään en silti ole maksanut, enkä aiokaan. Fakta on, että Helsingissä alle puolet koiraveroista menee koirapuistoihin ja paskankeruuseen. Suurin osa niistä rahoista menee muuhun siivous- ja ylläpitotoimintaan. Eli meitä kusetetaan, älkää maksako!

        pitäisi saada laki joka asettaisi jokaiselle kansalaiselle oikeuden tarkastaa koiranomistajalta onko vero maksettu.Pannassa voisi olla myös värikäs tarra jonka väri ja vuosiluku kertoisi onko veroasiat kunnossa.Jos vero on hoitamatta tulisi virkavallan hoitaa asia eli koiran pakkohuostaanotto,ja takaisin saaminen vasta kaikkien verorästien hoitamisen jälkeen 2vko:n maksuajalla ja hoidosta 50e/vrk korvaus.


      • IHAN
        AINA kirjoitti:

        pitäisi saada laki joka asettaisi jokaiselle kansalaiselle oikeuden tarkastaa koiranomistajalta onko vero maksettu.Pannassa voisi olla myös värikäs tarra jonka väri ja vuosiluku kertoisi onko veroasiat kunnossa.Jos vero on hoitamatta tulisi virkavallan hoitaa asia eli koiran pakkohuostaanotto,ja takaisin saaminen vasta kaikkien verorästien hoitamisen jälkeen 2vko:n maksuajalla ja hoidosta 50e/vrk korvaus.

        ITTE


    • gunnari g

      sama idea ku tv-luvassa

      • niukalla elävä

        Tässä turhimmasta päästä autonkäyttömaksua ei voi jättää maksamatta, mutta koiraveron ja tv-lupamaksun jätän väliin.

        Autoa minulla ei ole, koska ei ole siihen varaa. Ei olisi matalalla eläkkeellä varaa koirakaveriinkaan, jos vielä maksaisin noita todella turhia veroja ja lupamaksuja.

        Optioitakin jaellaan varakkaille surutta ilman moraalia, kuinka sitten voisi näin köyhältä odottaa minkäänlaista päättömien lakien noudattamista?


    • minä itse

      koiravero tyhmin vero.silloin sen maksaa mielellään jos rahalla saa jotain vastinetta:esim.koirapuistot,uimapaikat,koirakahvilat,oikean
      eläinlääkärin,hautausmaan.Jos on koiravero niin sitten pitää laittaa verolle:kissat.koirat,pultasarit,luuserit,työttömät,alkoholiostit
      narkkarit,lihavat,laihat ym,ym.kyllähän veroja aina voidaan keksiä aina sen mukaan mikä on tarpeen.

      • kun kuseksivat

        pihoille. Koskaan en ole koiranpaskaan astunut, mutta kissan jätökset on aina haitaksi. Esim. käyvät asioillaan kun laitan matot ja peitot tuulettumaan ja pissa haisee sit koko talossa, asettuvat lastenvaunuihin nukkumaan jne.

        Koirat on kurissa ja omistajat usein koulaavat ne siisteiksi ja kulkevat kiltisti kakkapussin kanssa perässä. Miksi siitä pitäisi "sakottaa" että omistaa tällaisen parhaan ystävän? Siis ihminen koiran ja koira ihmisen ;)

        Eikä ole mulla oma lehmä ojassa, en omista itse lemmikkejä enkä siis koiraakaan :)


    • Koiravero on monimutkainen juttu. Itse olen sitä vastaan. Mitä me hyödymme mokomasta maksusta? Olisi todella mielenkiintoista saada esimerkiksi Tampereen kaupungin tilastot koiraverosta ja siitä, mihin nämä rahat menevät. käytetäänkö ne oikeasti koiranomistajien hyväksi? Jälkien siivoamiseen ei ainakaan, mitä nyt keskustan alueen puistoissa oli roskiksia, mutta ei laitakaupungilla, missä niitä olisi todella tarvittu. Olisi varmaan pitänyt esittää asiaa valtuustolle silloin kun siellä asuin.

      Kissa- ja pienlemmikkieläinvero olisi mahdoton valvoa, mutta eikö hevosista olisi niin nokkelaa nyhtää veroa, nehän taitavat olla samalla tavoin rekkareissa kuin rotukoirat. Mutta tietääkseni koiraveroa ei kukaan valvo, ainakaan meiltä ei kyselty, vaikka luullakseni meidän eläimistä ei ollut maksettu senttiäkään.

      Nykyisessä asuinkunnassani ei taideta veroa periä, mutta ei vastaavasti ole mitään palveluja, paitsi pari yksityistä eläinlääkäriä. Kunnassa oli hieno, laaja koirapuisto, mutta se purettiin, mutta en muista syytä. paikallinen koirakerho on elinvoimainen, vaikka kärsinee kouluttajapulasta muiden seurojen tavoin. seura on vuokrannut kunnalta kentän ja asennuttanut sinne valaistuksen.

      Jos aktiivisia riittäisi, nämä toimeliaat voisiat talkoovoimin huoltaa esim. koirapuistoa, mutta ihmiset ovat nykyisin kovin kiireisiä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      85
      2768
    2. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2668
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      78
      2354
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      23
      1901
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      220
      1828
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1680
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1491
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1489
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1480
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1450
    Aihe