Vedenkeitin kuumenee ulkopinnalta!

Hei!
Ostin vedenkeittimen, joka on ruostumatonta terästä. Kokeillessani keittimen toimivuutta, totesin että sen kyljet kuumeni tosi pahasti! Minkälaisia kokemuksia teillä on? Käykö näin kaikilla teräspintaisilla keittimillä?
97157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...aina vedenkiehusmispisteeseen asti. Eli saattaa sitä lämpöä olla siellä 100 asteen tuntumassa. Ei mitenkään epänormaalia.

Äänestä

astian jossa kiehuvaa vettä lämpiävän.
Taatusti 100 asteeseen.

Et kai tosissasi muuta luullutkaan?

Äänestä
  • Tottakai ymmärrän sen, että vesi on 100 asteista kiehuessaan ja myös keittimen sisäpinta on näin kuuma. Mutta jos keittimessä onkin kaksikerroksinen terässeinämä ja näiden välissä on eristys, niin päällimmäinen (ulompi) teräskerros ei todellakaan pitäisi olla näin kuuma!

    Äänestä

  • Todella vaarallisia tällaiset teräskeittimet, ainakin hankkimani versio! Vien keittimen takaisin kauppaan, jotta vahingoilta vältyttäisiin meidän perheessä. Kai tuotteella on vielä palautusoikeus, kun olen sillä kerran kokeillut veden keittämistä ja todennut tuotteen epäsopivaksi...? Kuumenemisen lisäksi havaitsin myös toisen vian; keittimen mitta-asteikon sisään jäi kosteutta, joka ei sieltä poistu ja tämähän on oikein optimaalinen kasvupaikka bakteereille, yäk! Keitin on muuten Citymarketista hankittu Chef-merkkinen 1,7 l:n versio, joten varokaahan tätä tuotetta!

    Äänestä

  • Serena kirjoitti:

    Tottakai ymmärrän sen, että vesi on 100 asteista kiehuessaan ja myös keittimen sisäpinta on näin kuuma. Mutta jos keittimessä onkin kaksikerroksinen terässeinämä ja näiden välissä on eristys, niin päällimmäinen (ulompi) teräskerros ei todellakaan pitäisi olla näin kuuma!

    Severin-merkkinen teräskuorinen vedenkeitin.
    Kirjoitus innosti tutkimaan laitetta.
    Ihan on yksinkertainen peltikuori joka
    kyllä lämpiää taatusti siihen sataan asteeseen.
    En kyllä koe asiaa mitenkään haitalliseksi, laitteessahan
    on iso muovinen kahva josta sitä nostelen ja se ei kuumene.
    Olen vehkeeseen ollut ja olen edelleen erittäin tyytyväinen.

    Äänestä

Tuoteturvallisuusmääräysten mukaan vedenkeitimenkään ulkopinnan lämpötila ei käytössä saa nousta niin korkeaksi, että palovammojen syntymiselle olisi vaaraa.
Eristeet pitää olla niin tehokkaat, että keittimen ulkopinta ei veden lämmitysprosessin aikana kuumene liikaa. Lisäksi keittimen virrankatkaisuautomatiikan tulee huolehtia siitä ettei keitin kiehu kuiviin ja aiheuta palovaaraa taikka tapaturmavaaraa käyttäjälleen.
Keittimen pintalämpötilan testaukseen ilman mittauksia riittää nyrkkisääntö: jos pystyt pitämään kättä jatkuvasti pintaan painettuna yli minuutin, ei pintalämpötila ylitä sallittuja rajoja. Mikäli kättä ei pysty pitämään minuuttia ja kädessä tuntuu kipua on laite todennäköisesti viallinnen. Viallisen laitteen kohdalla on syytä ottaa yhteyttä myyjäliikkeeseen.

Äänestä
  • Valitettavasti ei pidä paikkaansa. Teräksissä vedenkeittimissä taitaa olla aika mahdotonta estää kuoren kuumenemista (ellei sitten löydä sellaista keitintä, jossa sisä- ja ulkopinta TODELLA hyvin eristetty toisistaan. Ja aika vähissä ovat nämä keittimet). Metallihan kun tunnetusti johtaa lämpöä...
    Eli ulkopinnan lämpötila lähentelee 100 astetta, sanovat tuotemääräykset mitä tahansa. Näin ainakin Phillipsin keittimien kanssa. Tuote ei näissä tapauksissa viallinen.
    Muovisella keittimellä ei aivan samoihin lämpölukemiin välttämättä päästä.

    Äänestä

Ainoa taitaa olla Siemensin Porsche sarjan vedenkeitin(alu-pinta),jossa on eristeet välissä.http://www.siemens-kodinkoneet.com/highlights/porsche/images/wasserkocher

Minä ostin meille ensin pienen puolen liran Nordica keittimen,se oli aivan järkky.Keitti vedet pitkin pöytiä(ei ollut yli sallitun määrän vettä).Pinta oli tulikuuma ja kun keitin oli niin pikkuinen ,lähes väistämättä käsi kosketti pintaa.Vein takasin ja otin isomman tilalle.Sekin kuumenee,mutta kahva on niin tukeva ,että teräsosaan ei niin helposti osu.
,,,mut kun pakko oli saada teräksinen,,,

Äänestä
  • valkoinen Tefal, muovipintainen. Ei kuumene, vain lämpenee ulkopinnaltaan. Toimii moitteettomasti jo neljättä vuotta. Suosittelen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Serena kirjoitti:

Hei!
Ostin vedenkeittimen, joka on ruostumatonta terästä. Kokeillessani keittimen toimivuutta, totesin että sen kyljet kuumeni tosi pahasti! Minkälaisia kokemuksia teillä on? Käykö näin kaikilla teräspintaisilla keittimillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu