Pesettekö kaikki äitiyspakkauksen vaatteet ennen käyttöä?
Äitiyspakkaus
Kohta mummi
5700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se kivalta tuntuu laittaa pestyä ja puhdasta vauvansa päälle. Tuntuu et niissä uusissa on pinnassa jotain aineita, tuntuu ja haisee siltä, et miettii vaan miltä ne vauvan iholla tuntuu ja aiheuttaa. Mut toisaalta, kun olen lahjaksi saanu jonku hienon vaatteen, en ehkä oo muistanu pestä ja innoissaan oon pannu päälle. Sama asiahan niissäkin on ja pitäis pestä ennen käyttöä. Mutta tärkeintä ehkä ne ekat vaatteet, kun vauva on ihan pieni eikä vielä tiedä miten se reagoi ihollaan ja kuinka herkkä on.
itse olen pessyt kaikki paljasta ihoa vasten tulevat vaatteet. toppapukujen yms peseminen uutena on mielestäni vähän turhaa :)
Samoin pesen kaikki alusvaatteet ja päälivaatteet kuten potkarit ym. Toppapukua ja makuupussia en aijo pestä ne kun on muitten vaatteitten päällä. Sit kun ne likaantuu käytössä tulee niiden vuoro pyykkikoneeseen.
Minä pesin kaikki ja silitin ja laitoin kaappiin. Raskausaikaan kun oli aikaa=) Nyt silittely jäänyt..=) Mutta kyllä pesin kaikki uudetkin vaatteet ennekuin käytin..Parempi kuulemma niin.
kyllä mie vain pesisin kaikki äitiyspakkauksen vaatteet jotka tulevat.. koska sitä ei milloinkaan tiedä mitä kuona aineita niissä voi olla...!! ja se voi olla todella haitaksi pienelle suloiselle vaaville..!!