kartano

unessani

tämä saattaa kuulostaa teistä ihan hömpältä, mutta lukekaa loppuun!!
haluaisin kysyä, tietääkö kukaan tälläista paikkaa suomesta..
näin siis viimeyönä unta, joka oli todella todentuntuinen ja pelottava..
siinä olin muutaman muun ihmisen kanssa jossakin vanhassa kartanossa, se oli tyhjillään, mutta kalusteet siellä oli vielä. me mentiin sinne siksi, koska oltiin kuultu etä siellä kummittelee. oltiin siellä aikamme, kun semmoisessa salissa kattokruunu rupesi heilumaan ja joku kello rupesi lyömään (ei ollut kirkonkello, vaan joku samantyylinen ääni). tosi kovaa kuului se. sen tiedän että siinä talossa oli kuollut ainakin tyttö, siinä unessa tyttö aiheutti nämä tapahtumat. unessa oli myös keski-ikäinen nainen ja mies. he yrittivät jotenkin häätää meitä pois, siellä kuului koko ajan ääniä, ja seinällä oleva ase laukesi itsestään. ja tunnelma oli tosi pelottava! sitten me lähdettiin sieltä pois ja juostiin äkkiä autoon ja ajettiin kiireellä pois. sitten muistin että yhdellä tutulla oli kuvia paikasta. hän oli käynyt siellä ennemminkin ja oli saanut napattua kuvia siellä mellastavista hengistä. yhdessä kuvassa oli juuri tämä tyttö.. me mentiin takaisin sinne ja se sama kellon ääni rupesi kuulumaan ja kattokruunu rupesi heilumaan taas, ja tuli taas se tunnelma ettemme ole tervetulleita taloon. me mentiin toiseen huoneeseen, kuin sinen "kattokruunuhuoneeseen" josta oli kyseiseen huoneeseen näköyhteys. sitten se tuttu jolla oli ne kuvat, näytti niitä kuvia jotka oli aiemmin ottanut ja sanoi että "nyt se alkaa". me katsoimme sinne "kattokruunuhuoneeseen" ja ikkunan edessä sisällä näimme pieniä lapsia tanssimassa piirissä (henkiä) ja tämä tyttö joka oli ns. pääosassa leijaili sieltä kattokruunun luota jotenkin.. vaikea selittää tätä, mutta muistan enää kovin epäselvästi.. sen muistan että siellä oli myös hovimestari punaisessa asussa.. ja kaikki nämä henkilöt olivat siis kuolleita. tämä saattaa todellakin kuulostaa hölmöltä, mutta minulla on semmoinen tunne, että tämä kyseinen paikka todellakin on olemassa ja että vielä löydän sen joskus. olen nähnyt monesti unia jostakin tietyistä paikoista jotka olen myöhemmin löytänyt, se on tosi ihmeellistä ja ihan totta. myöskin enneunia olen nähnyt, ja herätessäni minulla oli taas se tunne, että tuo paikka vielä löytyy joskus oikeassa elämässä. ja nyt kun ensimmäisen kerran näin siitä unta, olen varma että nään vielä lisää unia kyseisestä paikasta ja ehkä saan selville enemmän ensikerralla esim. sijaintia tai kartanon historiasta/tapahtumista..

7

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............m

      Mielenkiintoinen stoori. Kerro jos löydät unesi kartanon.

    • ghostwriter

      Kerroit juuri "milten" kirjoittamani tarinan juonen, joka löytyy "kirjailijan alut" keskustelu osastolta, täältä Suomi24;stä. Tosin tarinassani ei sikäli ole mitään kruunusalia, mutta muuten juttusi meni kuin tarinani! :)

      • se tarina oli??

        en óle kertonut kyseisestä tarinasta, mutta kiinnostaa kuulla mikä se on?? minä olen kertonut vaan omasta unestani. johon tosin toivon saavani jatkoa.. olisi vaan kiva kuulla jos joku tietää jotakin tästä asiasta..


      • ajatuksensiirto
        se tarina oli?? kirjoitti:

        en óle kertonut kyseisestä tarinasta, mutta kiinnostaa kuulla mikä se on?? minä olen kertonut vaan omasta unestani. johon tosin toivon saavani jatkoa.. olisi vaan kiva kuulla jos joku tietää jotakin tästä asiasta..

        Ehkäpä tässä on tapahtunut jonkinlainen telepaattinen ajatuksensiirto teidän kahden välillä: toinen on tahollaan nähnyt unen joka on siirtynyt jotenkin toisen mielikuvitukseen synnyttäen luovan prosessin tuloksena kummitustarinan.


      • spirits
        ajatuksensiirto kirjoitti:

        Ehkäpä tässä on tapahtunut jonkinlainen telepaattinen ajatuksensiirto teidän kahden välillä: toinen on tahollaan nähnyt unen joka on siirtynyt jotenkin toisen mielikuvitukseen synnyttäen luovan prosessin tuloksena kummitustarinan.

        tarinani valmistui jo aikoja sitten, ja tuollahan se on "kirjailijan alut" osastolla, nimellä "Turhien unelmien talo".


      • spirits kirjoitti:

        tarinani valmistui jo aikoja sitten, ja tuollahan se on "kirjailijan alut" osastolla, nimellä "Turhien unelmien talo".

        Harvoin jaksan lukea mitään, mutta ton luin alusta loppuun. Mielestäni ihan hyvä tarina. Loppu oli vähän heikko.
        Ja siinä viestiketjussa kun mainittiin se Hohto, niin minullekkin se tuli väkisin mieleen :)

        Mieleen tuli myös omia ideoita, mutta enpä taida alkaa sotkemaan tarinaasi niillä.


      • kirjoittaja itse
        lammas-jr kirjoitti:

        Harvoin jaksan lukea mitään, mutta ton luin alusta loppuun. Mielestäni ihan hyvä tarina. Loppu oli vähän heikko.
        Ja siinä viestiketjussa kun mainittiin se Hohto, niin minullekkin se tuli väkisin mieleen :)

        Mieleen tuli myös omia ideoita, mutta enpä taida alkaa sotkemaan tarinaasi niillä.

        Juu loppu lösähti kun en jaksanut enää keskittyä ja tehdä sitä kunnolla loppuun, mutta sanotaan näin että se oli sellainen hahmotelma pidempää tarinaa varten, juu hohdon ominaisuuksia oli varmaan juuri tämän kartanon takia, mutta itse päätin että en viitsi siihen laittaa ketään sekoamaan, vaan pelko olisi teemana... jos siis olisin jaksanut keskittyä ja kirjoittaa loppuun... no seuraava tarina onkin sitten ihan ajatuksella ja ei millään kiirellä kirjoitettu. Mutta kiitos arvostelustasi, kritiikki ja sun muu on aina tervetullutta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      845
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      769
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      116
      519
    Aihe