Koira ja kissa kavereitako?

Hei kaikki kokeneet koiran omistajat. Mieltäni askarruttaa sellainen seikka että kuinka hyvin kissat ottavat vastaan koiranpennun kun se tulee uuteen kotiin? Itselläni on 4 vuotias leikattu poikakissa. Meille tulee kolmen viikon päästä perheenlisäystä pienestä sekarotuisesta koirasta. Kissani ei ole ärhäkkä luonteinen vaan kissoille sopivaan tapaan utelias kehrääjä.

Kysyisin kokemuksia ja vinkkejä kuinka perheenlisäys ei tuottaisi kissalleni eikä uudelle tulokkaalle turhaa stressiä?
6275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

paljon kissoja ja paljon koiria, yhtä aikaa. Kyllä ne ovat ihan hyviä kavereita, kunhan tutustuvat.

Jos kissa on talossa vanhempi, on tärkeätä, että se saa rauhassa tarkkailla uutta tulokasta, eikä sitä yritetä pakottaa kontaktiin.

Meillä on järjestetty kulkureitit kissoille siten, että pääsevät kaapin päällisiä ja hyllyjä pitkin ruokapaikalle, nukkumapaikoilleen ja jopa ulosmenoluukulle niin, että ei tarvitse kävellä lattialla jos ei halua.

Sitten kun kissasi on tarkkaillut uutta tulokasta noin neljä päivää ylhäältä käsin, se alkaa todennäköisesti tehdä lähempää tuttavuutta. Käy ensin (todennäköisesti salaa) nuuskimassa sitä, kun se nukkuu...

Äänestä

Täällä kans kissat ja koirat on kautta aikain olleet samassa talossa sulassa sovussa.

Meilläkin 3kissaa silloin kun koira vauva tuli, kissoille järjestettiin turvalliset tarkkailu alueet ja suoja paikat eikä yritetty väkipakolla totuttaa vaan annettiin tutustua ja tottua omalla tavallaan ja kaikessa rauhassa, äkkiä ne kissat sitten pennun hyväksyivät kaverikseen.

Ja kun yksi kissoistani pennut pyöräytti sai koirakin olla kisuvauvojen kanssa...tosin tarkkailevan silmän alla,ois saattanu vahingossa liian kovasti kissa vauvaa leikittää =)

Mut täällä ainakin nukutaan vierekkäin ja syödään/juodaan samoista kupeista, leikitään yhessä jne.

Äänestä

Meillä oli vanha narttukoira tuli aikuisena ja emme tienneet kissa kokemuksesista mitään.
Otimme siteen 2 kissanpentua ja kissat sähisivät ja olivat palloina koiran nähdessään, sitten eräänä yönä heräsiin outoon ääneen ja pennut olivat koiran nisissä imemässä ja tämä ylpeänä "äitinä" hoiti vauvoja isoiksi asti.
Koiramme kuoli ja toinen kissoista myös, nyt on 2 vuotias kissa ja pentukoira ja hyvin tulevat toimeen kissa vain kiusaa, jahtaa, vänkää viereen nukkumaan ja karkaa lenkille mukaan, ärsyttää koiraa, mutta kamuja ovat.

Äänestä

Hui, miten nopeasti sain vastauksia mieltäni askarruttaneeseen asiaan. Kiitos kaikille, kevennitte mieltäni suuresti. Nyt pitääkin rueta miettimään kisulle turvallista tarkkailu reittiä.

Äänestä
  • kerron omasta kokemuksesta. Meillä oli 8-v. kultainen noutaja kun nykyinen kissamme tuli taloon. En muista kuinka kissa aluksi reagoi koiraan mutta koira oli alusta asti ystävällinen kissaa kohtaan. Sille tehtiin selväksi että kissalle ei tehdä pahaa. Muistan että kissa tykkäsi koirasta ja kiehnäsi sitä. Koira taas oli tästä vaivaantunut koska oli kielletty että kissalle ei saa tehdä pahaa.. :) tai sitten muuten vaan ei pitänyt lähentelystä. Koira kuoli ja kissa eleli vuosia talon herrana. Sitten tuli pentukoira. Tästäpä ei silloin 11-v. kissa pitänytkään. Eikä pidä tänäkään päivänä, vaikka koira on ollut jo pian neljä vuotta. Koira kunnioittaa kissaa koska kissa teki sille alusta lähtien selväksi kuka on pomo. ja nyt koira-parka pelkää kissaa (silloin harvoin kun kissa on niin hyvällä tuulella että tulee "puskemaan" koiraa). Häntä heiluu vimmatusti koiralla mutta on ihan jäykkänä ja livistää tilanteesta heti kun uskaltaa liikkua. kissa voi olla kyllä niin häijy että ensin tulee kiehnäämään ja yhtäkkiä antaakin kynnestä. Kaikki kontakti tapahtuu aina kissan toimesta. kavereita ne eivät ole mutta samassa talossa elo onnistuu todella hyvin. kumpikin välttää toistaan joten ongelmia ei synny. Koira väistää kissaa ja ei kissakaan niin varma ole itsestään että aina välttämättä kävelisi koiran vierestä. Sekin väistää. Joten onnea sinne, toivottavasti yhteiselo sujuu! :)

    Äänestä

  • Janet kirjoitti:

    kerron omasta kokemuksesta. Meillä oli 8-v. kultainen noutaja kun nykyinen kissamme tuli taloon. En muista kuinka kissa aluksi reagoi koiraan mutta koira oli alusta asti ystävällinen kissaa kohtaan. Sille tehtiin selväksi että kissalle ei tehdä pahaa. Muistan että kissa tykkäsi koirasta ja kiehnäsi sitä. Koira taas oli tästä vaivaantunut koska oli kielletty että kissalle ei saa tehdä pahaa.. :) tai sitten muuten vaan ei pitänyt lähentelystä. Koira kuoli ja kissa eleli vuosia talon herrana. Sitten tuli pentukoira. Tästäpä ei silloin 11-v. kissa pitänytkään. Eikä pidä tänäkään päivänä, vaikka koira on ollut jo pian neljä vuotta. Koira kunnioittaa kissaa koska kissa teki sille alusta lähtien selväksi kuka on pomo. ja nyt koira-parka pelkää kissaa (silloin harvoin kun kissa on niin hyvällä tuulella että tulee "puskemaan" koiraa). Häntä heiluu vimmatusti koiralla mutta on ihan jäykkänä ja livistää tilanteesta heti kun uskaltaa liikkua. kissa voi olla kyllä niin häijy että ensin tulee kiehnäämään ja yhtäkkiä antaakin kynnestä. Kaikki kontakti tapahtuu aina kissan toimesta. kavereita ne eivät ole mutta samassa talossa elo onnistuu todella hyvin. kumpikin välttää toistaan joten ongelmia ei synny. Koira väistää kissaa ja ei kissakaan niin varma ole itsestään että aina välttämättä kävelisi koiran vierestä. Sekin väistää. Joten onnea sinne, toivottavasti yhteiselo sujuu! :)

    Toivottavasti kaikki menisi hyvin. Kysyisin vielä että osoittiko kissa mieltään pissimällä tai kakkimalla sopimattomiin paikkoihin? Kiinnostaa vain tietää että varaanko sen verran reilummin siivousvälineitä?? :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ninnukka kirjoitti:

Hei kaikki kokeneet koiran omistajat. Mieltäni askarruttaa sellainen seikka että kuinka hyvin kissat ottavat vastaan koiranpennun kun se tulee uuteen kotiin? Itselläni on 4 vuotias leikattu poikakissa. Meille tulee kolmen viikon päästä perheenlisäystä pienestä sekarotuisesta koirasta. Kissani ei ole ärhäkkä luonteinen vaan kissoille sopivaan tapaan utelias kehrääjä.

Kysyisin kokemuksia ja vinkkejä kuinka perheenlisäys ei tuottaisi kissalleni eikä uudelle tulokkaalle turhaa stressiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu