Minä koitin netistä katella Gravitation Anime sarjaa DVD, mutta niissä oli aluekoodina 1. eli amerikka...mietin toimiiko ne sitten suomessa? ja olisko mitään paikkaa mistä ne vois ostaa ihan suomeenkin sopivana versiona?
Gravitation DVD
ihmettelenvaan
73719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sinulla käytössä tietokoneessa kiinni oleva DVD asema vai kokeilitko kotiteatteri DVD laitteella pyörittää kyseistä levyä?
jos vastaat että koneessasi on DVD asema, niin netistä pienellä vaivalla löytyy aluekoodipurkajia, jolloin myös ulkomailta tiltatut leffat pyörii koneellasi vaivatta.
jos taas kokeilit kotiteatterilaitteilla soittaa levyä, niin ongelma onkin vähän suurempi, sillä jostain syystä harvoissa DVD laitteissa on vapaa aluekoodi, joten aika vaikeaa (muttei mahdotonta) on saada toimimaan region 1 levyt.
DVD kotitetterilaitteille on erikseen olemassa myös Region X ohjelma, jolla voidaan asettaa ennen elokuvan katsomista jokin toinen aluekoodi laitteeseen, jolloin levy toimii.
Gravitationia ei näyttäisi olevan myytävänä alueen 2 DVD:nä, joten ainoat vaihtoehdot ovat luultavimmin 1 ja 4. Eli mikäli haluat Gravitationin DVD:t välttämättä ongelmaan löytyy ratkaisut:
1) Ostaessasi tietokoneeseen DVD-aseman, se pyörittää minkä tahansa alueen levyt. Kuitenkin, asemat lukittautuvat tietylle alueelle muutaman kerran jälkeen.
2) Paras vaihtoehto on ostaa aluevapaa DVD-soitin, joka pyörittää kaikkien alueiden DVD:t. Niitä myyvät yleensä tavalliset kodin elektroniikka kaupat. En kuitenkaan lähde vannomaan, että lähimmästä Anttilasta löydät sellaisen, joten kannattaa ensin lähettää sähköpostia tai soittaa liikkeisiin. Oman soittimeni sain Herttoniemen Markantalosta, joten mikäli asut pääkaupunkiseudulla, suosittelen käymään siellä (ostamisesta on kyllä aikaa 2 vuotta, mutta eiköhän siellä vielä myydä(?)).
Jos asut kauempana suurista kaupungeista, voi myös tilata ulkomailta.
Hyviä soittimia ovat esim. United ja Baze. Ja jos sattumoisin löydät Baze 5500:n, sen saa aluevapaaksi.
Markantaloista on tänä vuonna saanut ainakin Eurolinen aluekoodivapaita soittimia. Ostin sen halvimman mallin 49 eurolla, mutta jossain mainoksessa näin sitä jo kymppiä halvemmallakin. Ei nuo tosiaan enää mitään kalliita ole. ^^
Gravitationin japani DVD:t ovat tietysti aluekoodia 2, mutta sikäläisiä levyjä saa harvoin halvalla tai tekstityksillä.
Halpaa tosiaan. Ostin omani joulualesta hintaan 55€, kun alkuperäinen hinta oli 80€. Eli kävi aika hyvin. ^^
Eurolinesta en ole kuullut, mutta hyvä jos löytyy valinnan varaa soittimien suhteen. :)
Kiitoksia :), pitää mennä kattelemaan kaupoista tässä viikonloppuna. ja jos en täältä löydä niin on tarkotus muuttaa tässä vuodensisällä helsinkiin, sieltä ainakin luulis löytyvän.
mistä hankit gravitatin dvd:n?
tekisi mieli itsellekin. netistä latasin kaikki jaksot ja 2 ova jaksoa, arvatenkin laatu on aika kehnoa.
niitä kuulemma löytyy kaikista Fantasiapelit-kaupoista