Joulujuhla

Kysyisin vinkkejä joulujuhla esitykseen, onko kellään kivoja ideoita alkuopetusluokkaan sopivia joulujuhla esityksiä? paineet kasvaa, eka joulujuhla opettajana ja olis kiva viedä kunnialla läpi... Pian pitäis olla jo ideoita tonttutansseihin ym... Mistä niitä saa? vai pitääkö open tässäki hommassa olla ite niin fiksu että tekee käsiksen ym. ite?? Kiitos tuhannesti vinkeistä!! :)
68506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kirjastosta kirjoja, jotka sisältävät esim. näyteömiä tai runoja. Olen muistaakseni itse nähnyt jouluohjelmiakin sisältäviä kirjoja.
Ja eihän mielikuvitus ole kiellettyä...
Perinteisiä juttuja ovat olleet kartonkikuvat (esim. kynttilänkuva yleisöön päin). Kortin takana lukee kuvaan liittyvä teksti, kuten:"Tämä pieni kynttilä, tuo meille valoa lämpöä. Tai "Oli kerran possu Vinkku, siitä tuli joulukinkku!".

Äänestä

olette opetelleet syksyn aikana. Vaikka jumppaliikkeitä, teette tarinan, jossa tontut jumppaa ennen lahjojen jaolle lähtöä, joitain lauluja, joita ne tontut laulaa, ym. Vanhemmilla on tippa linssissä, vaikka ne lapset vaan seisoisivat ja heiluttaisivat käsiään siellä edessä.

Äänestä

Kyllä harmittaa niin vietävästi, kun oppilaiden vanhemmat kyselevät jo hyvissä ajoin millaista ohjelmaa olen laittamassa.Perheet ovat lestadiolaisia ja eivät voi esittää liian riehakasta ohjelmaa. Olen ekaluokanope, opettajana 12v. Arvaatkaapa alanko tämmöseen pompotukseen. Kerran ku antaa pikkusormen ne taluttaa sitten joka hiton juhla ym asioissa. Ihampa suunnittelin aikamoisen lauluspektaakkelin jossa luokka esittää laulupotpurin. Rehtori oli kanssani samaa mieltä.. älä luovuta ja lannistu!!!Onko kellään vastaavaa????? JOULUILOA KAIKILLE!!!!!

Äänestä

Me esitimme viime vuonna pienten oppilaiden joulujuhlassa ekaluokkani kanssa laululeikin "Tontut ja keijut". Sain idean omien lasteni lauulukirjasta, jossa on laulun sanat ja liikkeet, joiden mukaan lapset liikkuvat. Meillä tuli musiikki levyltä, ´joten lapset saivat keskittyä esittämään tanssiaskelia. Keijuilla helpot päähineet kuusenkoristekimallelangasta ja ranteiden ympärillä kimallehapsua,(poika) tontuilla päässä kotoa tuodut omat tonttulakit.

Laulu löytyy kirjasta "Tule, tule leikkiin", tekijää en valitettavasti muista. Toivottavasti täsät on sinulle apu. Esitys oli menestys ja hyvin meni, vaikka opea jännittikin varmaan enemmän kuin lapsia!

Äänestä

Mitä hauskaa jouluna voisi tapahtua? Joulujuhlanäytelmään kaivataan loppuhuipennus. Mummi ja vaari voisivat liittyä tähän loppuhuipennukseen..
Apua kaivataan ja pikaisesti! Kiitos!

Äänestä

Aapisen openoppaassa on ideoita juhliin vaikka millä mitalla, samoin laulukirjoissa...

Onko teillä useampia alkuopetuksen luokkia? Miettikää yhdessä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uus ope kirjoitti:

Kysyisin vinkkejä joulujuhla esitykseen, onko kellään kivoja ideoita alkuopetusluokkaan sopivia joulujuhla esityksiä? paineet kasvaa, eka joulujuhla opettajana ja olis kiva viedä kunnialla läpi... Pian pitäis olla jo ideoita tonttutansseihin ym... Mistä niitä saa? vai pitääkö open tässäki hommassa olla ite niin fiksu että tekee käsiksen ym. ite?? Kiitos tuhannesti vinkeistä!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu