ip:tä verkkoon

mts

Pistän tänne linux-puolelle, kun voisi löytyä paremmin tietoa.

Eli, Susen linukan kanssa toimitaan ja kun on vaihtuva ip, niin pitäisi saada sellainen ohjelma/scripti koneelle, joka heittäisi ftp:llä koneen ip-osoitetta nettiin oman domainin taakse salasanalla suojatulle sivulle.

Mitenkähän tuo olisi mahdollista tai järkevää toteuttaa, löytyykö jostakin ohjeita? Tällaiselle asiaan perehtymättömälle ihmiselle. Eli siis ohjelma, joka hakisi koneen ip:n, päivittäisi sen sivulle nettiin määrävälein käyttäen ftp:n tunnusta ja salasanaa palvelimelle. Kiitos:)

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosiolla

      Järkevä & helppo: tee tili vaikka DynDNS.orgiin ja asenna valmis clientti päivittämään ip-osoite.

    • IP-osoitteen saat kaivettua vaikka ohjelmilla ifconfig tai ip. Esim. ifconfig eth0 tai ip addr show / ip addr show dev eth0 (eth0:n tilalle tulee haluttu verkkokortti). Tuloste pitää vielä suodattaa jotenkin (ifconfigin tapauksessa vaikka ifconfig eth0|grep "inet addr"|awk '{print $2}'|cut -d: -f2), riippuen tietysti, missä muodossa tuloste halutaan. Tuo tuloste ohjataan sitten vain tiedostoon.

      FTP-siirron voi tehdä monellakin tapaa. Viimeksi taisin käyttää tiedoston lähetykseen FTP:llä sangen vanhaa perus ftp-clienttiä ftp (man ftp), joka tulee yleensä jo asennuksen mukana. Jotta käyttäjätunnusta ja salasanaa ei tarvitse antaa näppikseltä, ftp:ssä on käytössä tiedosto .netrc (man netrc), johon laitetaan tarvittavat rivit man-sivun mukaisesti. Muista ko. tiedoston suojaaminen muilta käyttäjiltä chmodin avulla.

      Sen jälkeen voi jo antaa ftp:lle käskyt tiedoston lähettämiseen vaikka shellin ns. here documentin avulla:

      ftp

      • suosiolla

        Itse olen käyttänyt ftp-upload -nimistä kilkettä.

        Kysyjä mainitsi olevansa asiaan perehtymätön, joten hieman epäilen näitä skriptiesimerkkejä ;)


        -------------------------------------------------------------------------------------------------
        #! /bin/sh

        ifconfig eth0|grep "inet addr"|awk '{print $2}'|cut -d: -f2 >> ip-osoite.html &&
        echo salasana | ftp-upload -vsh kohdekone --passive -u käyttäjätunnus -d kohdekansio ip-osoite.html
        -------------------------------------------------------------------------------------------------

        Skripti suorittavaksi ja vaikka /etc/cron.hourlyn alle.

        Tuo ip-osoite on toimiva vain, jos NAT ei ole käytössä. Siinäkin mielessä dyndns ei ole hullumpi vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6293
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1744
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      32
      879
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      775
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe