ip:tä verkkoon

mts

Pistän tänne linux-puolelle, kun voisi löytyä paremmin tietoa.

Eli, Susen linukan kanssa toimitaan ja kun on vaihtuva ip, niin pitäisi saada sellainen ohjelma/scripti koneelle, joka heittäisi ftp:llä koneen ip-osoitetta nettiin oman domainin taakse salasanalla suojatulle sivulle.

Mitenkähän tuo olisi mahdollista tai järkevää toteuttaa, löytyykö jostakin ohjeita? Tällaiselle asiaan perehtymättömälle ihmiselle. Eli siis ohjelma, joka hakisi koneen ip:n, päivittäisi sen sivulle nettiin määrävälein käyttäen ftp:n tunnusta ja salasanaa palvelimelle. Kiitos:)

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosiolla

      Järkevä & helppo: tee tili vaikka DynDNS.orgiin ja asenna valmis clientti päivittämään ip-osoite.

    • IP-osoitteen saat kaivettua vaikka ohjelmilla ifconfig tai ip. Esim. ifconfig eth0 tai ip addr show / ip addr show dev eth0 (eth0:n tilalle tulee haluttu verkkokortti). Tuloste pitää vielä suodattaa jotenkin (ifconfigin tapauksessa vaikka ifconfig eth0|grep "inet addr"|awk '{print $2}'|cut -d: -f2), riippuen tietysti, missä muodossa tuloste halutaan. Tuo tuloste ohjataan sitten vain tiedostoon.

      FTP-siirron voi tehdä monellakin tapaa. Viimeksi taisin käyttää tiedoston lähetykseen FTP:llä sangen vanhaa perus ftp-clienttiä ftp (man ftp), joka tulee yleensä jo asennuksen mukana. Jotta käyttäjätunnusta ja salasanaa ei tarvitse antaa näppikseltä, ftp:ssä on käytössä tiedosto .netrc (man netrc), johon laitetaan tarvittavat rivit man-sivun mukaisesti. Muista ko. tiedoston suojaaminen muilta käyttäjiltä chmodin avulla.

      Sen jälkeen voi jo antaa ftp:lle käskyt tiedoston lähettämiseen vaikka shellin ns. here documentin avulla:

      ftp

      • suosiolla

        Itse olen käyttänyt ftp-upload -nimistä kilkettä.

        Kysyjä mainitsi olevansa asiaan perehtymätön, joten hieman epäilen näitä skriptiesimerkkejä ;)


        -------------------------------------------------------------------------------------------------
        #! /bin/sh

        ifconfig eth0|grep "inet addr"|awk '{print $2}'|cut -d: -f2 >> ip-osoite.html &&
        echo salasana | ftp-upload -vsh kohdekone --passive -u käyttäjätunnus -d kohdekansio ip-osoite.html
        -------------------------------------------------------------------------------------------------

        Skripti suorittavaksi ja vaikka /etc/cron.hourlyn alle.

        Tuo ip-osoite on toimiva vain, jos NAT ei ole käytössä. Siinäkin mielessä dyndns ei ole hullumpi vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      109
      2965
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      187
      2674
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2119
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1421
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1322
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1293
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1071
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      880
    9. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    10. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      822
    Aihe