Suhteenne uskontoon?

utelias_leppis

Olen huomannut, että jotkut lesbot suhtautuvat erittäin kielteisesti uskon asioihin. Itse olen sitä mieltä, että jokaisella on uskontonsa, jokainen uskoo johonkin (esim. itseensä, luontoon, musiikkiin tai vaikka Jeesukseen). Usko antaa monelle voimaa vaikeina aikoina eikä siinä silloin pitäisi olla mitään pahaa.

B.B. Shaw on sanonut: "On vain yksi uskonto, vaikka siitä on sata versiota." Kaikissa uskonnoissa on kyse samasta asiasta, joka on vain esitetty hieman eri muodossa, kulttuurista riippuen. Missään uskonnossa ei tietääkseni hyväksytä esim. väkivaltaa.

On sitten eri asia, miten kirkko ja sen johtajat suhtautuvat meihin vähemmistöihin. Tietämättömillä kirkonihmisillä on omat ennakkoluulonsa ja kristinusko on kovin kaavoihin kangistunut. Itse olen eronnut kirkosta, sillä en tarvitse kirkkoa uskoakseni.

Millainen on teidän suhteenne uskoon, uskontoon, kirkkoon, jne....? Oletko tietyn uskontokunnan edustaja vai onko sinulla aivan oma käsitys uskon asioista?

1

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamisama

      "Missään uskonnossa ei tietääkseni hyväksytä esim. väkivaltaa."

      Paha kyllä tuo ei ole totta. Raamatussa ainakin oli viitteitä siitä että on sallittua kivittää kuoliaaksi jne. Tästähän on puhuttu niin pitkään kun on yritetty lyödä homoja sillä raamatulla päähän.

      En tunnustaudu minkään uskonnon kannattajaksi vaikka kirkon kirjoilla olenkin. Omaan tietynlaisen "uskon", mutta se ei kuulu kenellekään muulle enkä siitä aio avoimesti edes puhua, koska en näe mitään järkeä yrittää selittää sen ideaa muille.

      Se että olen pakana ei kuitenkaan tarkoita että olisin jotenkin paha tai ilkeä sillä pyrin ottamaan kanssaihmiseni huomioon parhaani mukaan, ja toivon että muutkin tekevät näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe