Koira raapii itseään

Mitä muuta kuin loisia voisi epäillä, kun koira on ruvennut kovasti ja usein raapimaan itseään?

Mitään elävää tai munien tapaista ei löydy hakemallakaan.

Yhden verestävän rokaman, noin sentin läpimitta, löysin lonkan yläosasta. Laitoin siihen ruokaöljyä eilen illalla ja tänä aamuna.

Odotanko ja kuinka kauan, vaiko heti lääkäriin? Koira on säänkestävä pitkäkarvainen 2-vuotias eikä ole ollut ennen vaivoja.
4987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voiskohan kyseessä olla joku allergia?.. :)

Äänestä
  • Kapi on ihonalainen mikroskooppisen pieni loinen, joka aiheuttaa kutinaa ja raapimista. Stronghold on ainoa siihen tehoava aine, sikahintainen mutta tehokas. Kutina loppuu parissa päivässä lääkkeen antamisen jälkeen. Tarvitsee kai el:n kirjoittaman reseptin, koska annostellaan koiran painon mukaan.

    Äänestä

Molemmat aiemmat vastaukset hyviä. Itse veikkaisin kutinan perusteella ensimmäiseksi allergiaa, etenkin jos on rotukoira. Meillä ainakin vehnä tekee molemmille koirille jatkuvan kutinan > rapsuttelun. Kapi on mahdollinen myöskin, sitä on paljon kaikenlaisissa metsänelävissä (ketut, supikoirat sun muut), joten jos on metsästys/tarhakoirasta kyse, niin suosittelen viemään eläinlääkäriin. Kotikoiralla (sisäkoiralla /valvottuna) kapi harvinainen.

Äänestä

Meillä sama juttu. Koira kaks vuotias ja pitkäkarvanen. Ensimmäisen ruven löysin takajalasta pari viikkoo sitten. Koira oli sillon hoidossa ja se oli kuulemma jatkuvasti purrut itseään, seurauksena karvat lähti ja veresti. Se parani kuitenkin tosi nopeesti ja aattelinkin että varmaan vaan stressas kun joutu hoitoon.

Nyt eilen illalla tein sit etujalasta saman löydön, mut paljon pienemmässä koossa.

Lääkäriinhän se on mentävä, mutta mistähän mahtaa olla kyse?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LadyBird kirjoitti:

Mitä muuta kuin loisia voisi epäillä, kun koira on ruvennut kovasti ja usein raapimaan itseään?

Mitään elävää tai munien tapaista ei löydy hakemallakaan.

Yhden verestävän rokaman, noin sentin läpimitta, löysin lonkan yläosasta. Laitoin siihen ruokaöljyä eilen illalla ja tänä aamuna.

Odotanko ja kuinka kauan, vaiko heti lääkäriin? Koira on säänkestävä pitkäkarvainen 2-vuotias eikä ole ollut ennen vaivoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu